23.–29. dubna 2024
Aktuální
vydání
17
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Výstava na Terasách Karla Otčenáška

9. 6. 2020

|
Tisk
|

Na Terasách Karla Otčenáška, na jižní straně Velkého náměstí v Hradci Králové, byla 2. června otevřena expozice o životě 23. královéhradeckého biskupa.

Vydání: 2020/24 Návrat Mariánského sloupu, 9.6.2020, Autor: Pavel Sršeň

Příloha: Diecézní zpravodajství - Královehradecká diecéze


Výstava je jednou z mnoha akcí, které spolek Saeculum pod vedením Ludmily Žlábkové připravil ve spolupráci s Biskupstvím královéhradeckým a dalšími institucemi pro roky 2020 a 2021. V průběhu těchto dvou let si lidé připomínají zásadní mezníky v životě arcibiskupa Karla Otčenáška – 30 let od převzetí biskupského úřadu v Hradci Králové, 100 let od jeho narození, 75. výročí kněžského svěcení, 70. výročí tajného biskupského svěcení. A příští rok i 10 let od jeho úmrtí.
„Karel Otčenášek byl osobností, která dávala nejen víru, ale i světlo v době temna. Devadesátá léta pak mohla naplno ukázat jeho organizační talent a lidský přístup, se kterým řešil složité situace. Jsem rád, že se východní Čechy mohou chlubit takovou osobností,“ řekl při slavnostním otevření výstavy hejtman Jiří Štěpán.
I když se arcibiskup Otčenášek nenarodil v Hradci Králové, za Hradečana se podle slov Ludmily Žlábkové vždy považoval – a stejně tak se cítil být místním biskupem, ač mu komunistickým režimem nebylo umožněno úřad vykonávat. „Přejmenování jižních teras Velkého náměstí na Terasy Karla Otčenáška proběhlo v královéhradeckém zastupitelstvu jednomyslně a konsenzuálně, což je v našem zastupitelstvu velmi výjimečná záležitost. Těší mě, že jsem zažil dobu, kdy jsem se mohl po městě pohybovat spolu s ním,“ připojil královéhradecký primátor Alexandr Hrabálek. A dodal, že mladá generace už osobnost prvního polistopadového královéhradeckého biskupa příliš nezná, ale že výstava může pomoci pochopit, jak výjimečný člověk to byl.
Vzor pro nástupce
„Raduji se z této dnešní události. Arcibiskup Otčenášek nebyl jen jedním z mých předchůdců, ale můj život je s ním spojený mnohem hlouběji, osobněji,“ zdůraznil biskup Jan Vokál a doplnil: „Velmi mě ovlivnilo to hluboké duchovní prostředí na faře v Trmicích, kde působil. A v době mého rozhodování, jak mám naložit se svým životem, byl pro mě vzorem. Když se v roce 1990 ujal správy diecéze, pustil se vehementně do obnovy církevního života, církevního školství, Charity, včetně oprav biskupské rezidence a dnešního Nového Adalbertina. Příklad pana arcibiskupa Karla pro mě bude vždy velkým povzbuzením, ale i závazkem,“ sdělil před požehnáním výstavy biskup Jan Vokál.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou