Umělec obnovil kapli z předválečné doby

Vydání: 2022/9 Zemřel biskup František Lobkowicz, 22.2.2022, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Nedaleko náměstí v Klášterci nad Ohří místní umělec obnovil kapli z předválečné doby. Výzdobu ovšem pojal v moderním duchu.
 

 
Obnovená kaple. Venkovní instalace je přístupná po celý den. Snímek Anežka Fialková

V jednom z nejstarších domů ve městě byla kaple ještě v první polovině minulého století. Sloužila Milosrdným sestrám sv. Kříže. Na přelomu roku její obnovu zakončil tamější rodák, umělecký kovář a sochař Karel Meloun. Ústředním bodem je plastika Panny Marie s Ježíškem, kterou umělec vytvořil z jediného kusu kamene z nedaleké řeky Ohře. Koruny pak zdobí polodrahokamy z nedalekého naleziště v Ciboušově. Interiér doplňují netradiční, moderně laděné vitráže manželů Kantových z Lubence.

Kaple je ovšem v soukromém domě a není běžně přístupná, z vnější strany je proto vystaveno další kovářské dílo zobrazující Pannu Marii s Ježíškem, které vytvořil Melounův žák a asistent Miroslav Voříšek. „Zde se každý může zastavit, pomodlit či zapálit svíčku,“ zve sochař.

(puč)
 

 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 33 9. – 15. srpna 2022

Tisíce mladých lidí míří do Hradce Králové

Tento týden v Hradci Králové probíhá dlouho připravované Celostátní setkání mládeže, jež se koná jednou za pět let.

celý článek


Nechat se proměnit na Mladifestu

„Na dovolenou do vlastního srdce“ pozval papež František účastníky letošního festivalu mládeže Mladifest na známém hercegovském poutním místě Medžugorji.

celý článek


Je třeba, abychom je brali vážně

V salesiánské komunitě v Brně-Žabovřeskách se P. Libor Všetula věnuje mladým lidem už deset let.

celý článek


Kam kráčíš, člověče?

Kromě toho, že jsem knězem, jsou rána, kdy kolem druhé nebo třetí vstávám a jdu řídit autobus pražské MHD. Jsem člověk jako každý jiný.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay