Umělec obnovil kapli z předválečné doby

Vydání: 2022/9 Zemřel biskup František Lobkowicz, 22.2.2022, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Nedaleko náměstí v Klášterci nad Ohří místní umělec obnovil kapli z předválečné doby. Výzdobu ovšem pojal v moderním duchu.
 

 
Obnovená kaple. Venkovní instalace je přístupná po celý den. Snímek Anežka Fialková

V jednom z nejstarších domů ve městě byla kaple ještě v první polovině minulého století. Sloužila Milosrdným sestrám sv. Kříže. Na přelomu roku její obnovu zakončil tamější rodák, umělecký kovář a sochař Karel Meloun. Ústředním bodem je plastika Panny Marie s Ježíškem, kterou umělec vytvořil z jediného kusu kamene z nedaleké řeky Ohře. Koruny pak zdobí polodrahokamy z nedalekého naleziště v Ciboušově. Interiér doplňují netradiční, moderně laděné vitráže manželů Kantových z Lubence.

Kaple je ovšem v soukromém domě a není běžně přístupná, z vnější strany je proto vystaveno další kovářské dílo zobrazující Pannu Marii s Ježíškem, které vytvořil Melounův žák a asistent Miroslav Voříšek. „Zde se každý může zastavit, pomodlit či zapálit svíčku,“ zve sochař.

(puč)
 

 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay