Sochař Váňa dokončuje vybavení kostela

Vydání: 2020/44 Biskupové: Nebojte se!, 27.10.2020, Autor: Jiří Macháně

Příloha: Diecézní zpravodajství - Pražská arcidiecéze

V zahradě sochaře Petra Váni pod Krásnou strání na Karlíku se i v podzimních krátkých a chladných dnech ozývá ťukání kladívka do majzlíku.


Práce na ambonu. Snímek autor


Pod střechou v otevřeném ateliéru finišuje vybavení interiéru právě dokončovaného kostela Krista Spasitele na pražském Barrandově. Ambon, oltář, křtitelnice, socha Panny Marie, svatostánek, vitráže a kříž – to vše prošlo sochařovýma rukama. Není ale přímo autorem všech prvků interiéru. „Měl jsem možnost na barrandovském chrámovém vybavení spolupracovat s mým profesorem z akademie, světově proslulým výtvarníkem Stanislavem Kolíbalem. Mně je 55 a jemu 94 let a musím říci, že je opravdu skvělá zkušenost potkat po tolika letech svého učitele u společného díla,“ říká sochař. Stanislav Kolíbal vytvořil návrh oltáře, ambonu a křtitelnice. Petr Váňa je pak autorem svatostánku, vitráže a sochy Panny Marie. „Nyní jeho i své návrhy sekám do kamene. Čeká mě ještě vyřezávání kříže. Ten bude zajímavý tím, že na něm visící Kristus bude jakoby odcházet do nebe. Ta socha bude mít dva a půl metru a korpus bude umístěn na skleněném kříži,“ přibližuje svůj návrh sochař Váňa.

Pozoruhodný je i název mariánské sochy: Panna Maria jdoucí ze schodů. „To proto, že Maria k nám přeci sestupuje. Proto jsem se ji snažil zpodobnit, jak schází po stupních. Bude umístěna na vyvýšeném místě, aby to ještě umocnilo její gesto. Draperie se láme na každém schodu, snažil jsem se zachytit tu dynamiku pohybu, přicházení,“ popisuje Petr Váňa.

Všechno by mělo být hotovo do poloviny listopadu, kdy má být kostel slavnostně posvěcen. Vitráž už je dokončená – zpodobňuje zástup andělů kráčejících prostorem a měří úctyhodných osm a půl krát sedm metrů. Netvoří ji jenom sklo, ale její součástí bude i kámen – broušený onyx, který vytvoří přední linii postav.

Těsně před dokončením je kromě ambonu křtitelnice a oltář, s nímž pomáhá ve své dílně v Jaroměři kameník Hynek Schejbal. Vybrušuje kamenný segment, který bude stát na třech kovových válcích, jež se v těchto dnech zlatí. „A ještě musím dosekat draperii svatostánku. Doufám, že to všechno stihnu,“ uzavírá sochař.

JIŘÍ MACHÁNĚ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, Články



Aktuální číslo 4 19. – 25. ledna 2021

Nemluvit nebeským nářečím

Jak přinášet Ježíšovo poselství dnešním lidem? „Jak se k nim dostat, jak k nim mluvit, aby nám rozuměli? Ano, jak k nim mluvit, aby nám rozuměli?“ trápilo už před…

celý článek


Začalo očkování nejzranitelnějších

Mezi prvními naočkovanými proti covidu-19 byli minulý týden lidé s mentálním a kombinovaným postižením z charitního Domova svaté Rodiny v Praze-Liboci, ale nejen tam. Jak…

celý článek


Kde křesťané spolupracují

Jak se ve vaší službě daří spolupráce křesťanů? Zažíváte při ní jednotu? Na prahu Týdne modliteb za jednotu křesťanů jsme se zeptali aktivních věřících z různých církví.

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay