Salesiáni navazují na předchozí generace

Vydání: 2021/25 Modlitba na místě popravy, 15.6.2021, Autor: Radek Gális

Příloha: Diecézní zpravodajství - Českobudějovická diecéze

Salesiáni v Českých Budějovicích přišli s nezvyklou nabídkou: „Kupte si věžní hodiny za 125 tisíc korun nebo aspoň ručičky za 50 tisíc.“
Současný stav kostela sv. Vojtěcha a jeho nová podoba. Snímek a vizualizace archiv farnosti


Místní komunita se totiž pustila do dokončení a rekonstrukce svého kostela sv. Vojtěcha a k získání financí využívají i tzv. adopci části oprav. Kromě zmíněné částky za nové kostelní hodiny (mají tu být celkem čtvery, ale ač s nimi projekt ze 30. let počítal, nikdy se je na věž umístit nepodařilo), mohou lidé přispět např. částkou 25 tisíc korun na schodiště, krov nebo fasádu kostela, 10 tisíc korun na okno či šest tisíc na výsadbu keřů a okrasných travin.

Oprava, zahrnující kompletně celý zevnějšek kostela, bude stát přes šest milionů korun,“ říká administrátor farnosti P. Josef Mendel SDB. „Zajišťujeme pro ni finance a obracíme se i na veřejnost s možností spoluúčasti. Nabízíme spolupráci na dokončení příběhu, abychom naplnili původní záměry architekta Jaroslava Čermáka, jenž stál u zrodu kostela před více než 80 lety. Bereme kostel jako kulturní bohatství, které symbolizuje naše hodnotové kořeny a tímto projektem navazujeme na práci předchozích generací před námi, které kostel postavily a udržovaly. My jej chceme zase v pořádku předat dalším generacím,“ zdůrazňuje kněz.

Kostel sv. Vojtěcha projektoval architekt Jaroslav Čermák, představitel funkcionalistické sakrální architektury 20. století. Byl postaven před 2. světovou válkou v roce 1939 a po ní posvěcen v říjnu 1947 biskupem Josefem Hlouchem. Je jediným kostelem ve městě na levém břehu Vltavy. Architekt Jaroslav Čermák postavil v České republice dva kostely (druhý je kostel sv. Jana Nepomuckého v Praze – Košířích) a jeho práce byla doceněna v roce 2019, kdy byl kostel sv. Vojtěcha zařazen na seznam kulturních památek.

Nyní jsou některé části v havarijním stavu a vyžadují velké opravy, např. římsy a okapy, krov, omítky nebo schodiště. „Kostel nikdy nebyl dokončen podle plánů, chybí nejen instalace věžních hodin, ale realizace se nedočkaly barevné návrhy oken nebo provedení finální štukové omítky s barevným nátěrem. Chceme tedy jeho dílo dokončit a zároveň nabídnout i užitek veřejnosti, takže upravíme parkový prostor okolo kostela jako místo pro relaxaci a setkávání,“ dodává P. Mendel.

Farnost se díky působení salesiánů věnuje pastoraci dětí a mládeže, rodinám a seniorům, vzdělávacím programům a sociální pomoci potřebným. Kostel navštěvují všechny věkové generace. Více informací a možnosti adopce oprav na www.ctyrak.cz.

RADEK GÁLIS
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, DiecézeAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay