Roky zavřený kostel se znovu otevřel

Vydání: 2021/7 Bratrství je lék na krizi a rozdělení, 9.2.2021, Autor: Ondřej Elbel

Příloha: Diecézní zpravodajství - Ostravsko-opavská diecéze

Někdo se na Hromnice ještě naposled raduje z vánočních stromků, jiný už vyhlíží podle pranostiky hodinu světla navíc. V Opavě se ale letos o svátku Uvedení Páně do chrámu navíc vrátil život do léta zavřeného kostela.


Do kostela sv. Janů se vrátila modlitba. Prostorem zněly Boží slovo a písně z Taizé. Snímek Michael Bujnovský/Člověk a Víra


„Po letech zas na Hromnice rožnem svatým Janům svíce,“ říkal slogan, jímž skupina nadšenců ze spolku Za Opavu a festivalu Hradecký slunovrat zvala k večerní návštěvě chrámu v opavských Smetanových sadech. Kostel sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty v minulosti patřil řádu johanitů. Úsilí o jeho záchranu doprovodila loni sbírka na webu Startovač, do níž dárci přispěli 270 tisíc Kč na opravu gotického portálu. Novou bránu z dubového dřeva v prosinci požehnal P. Zbigniew Byczkowski OFMConv. z opavské minoritské farnosti.

Další větší příležitost prohlédnout si kostel sv. Janů dostali zájemci právě na Hromnice. Předcházela tomu úklidová brigáda, do níž se zapojilo dvacet dobrovolníků. Díky nim byl kostel 2. února připravený na podvečerní program ve světle hromničních svíček, které vytvořili klienti chráněných dílen Charity Opava. Náklady spojené s výrobou uhradil anonymní sponzor, který u sv. Janů před padesáti lety ministroval. Výtěžek z příspěvků za hromničky tak může celý posloužit dalším opravám kostela.

Požehnání od vojenského kaplana

Svíčky při bohoslužbě slova požehnal vojenský kaplan P. Kamil Vícha z 53. pluku průzkumu a elektronického boje. V kázání se pokusil vyzdvihnout poselství Hromnic pro širší veřejnost, která se u sv. Janů sešla: „Snažil jsem se nastínit okamžik, kdy Simeon přichází do chrámu a v tom velkém množství dětí rozpoznává Spasitele. Popřál jsem všem, abychom i my v našich životech mohli rozpoznávat naději,“ zmínil P. Vícha.

ONDŘEJ ELBEL
 

 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, DiecézeAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay