Rodiny zaplnily Velehrad

Vydání: 2021/30 Malé farnosti, které v létě ožijí, 20.7.2021, Autor: Jana Praisová

Příloha: Diecézní zpravodajství - Ostravsko-opavská diecéze

Po roční pauze se na týden od 10. do 17. července zaplnil Velehrad rodinami a mladými lidmi. Konala se Škola rodičovských a rodinných kompetencí – manželská setkání.


Týden na Velehradě po roční pauze prožily rodiny na manželských setkání. Snímek Lucia Petrůjová

Šedesát šest manželských párů přijelo na významné poutní místo, aby pracovalo na svém manželství. Organizátor Centrum pro rodinu a sociální péči ostravsko-opavského biskupství připravil prostřednictvím dobrovolníků program také pro děti. Manželé tím získají prostor zamýšlet se například nad žebříčkem hodnot ve svém životě, čím se od sebe jako muž a žena liší, zda se vyjadřují tak, aby jim partner rozuměl, anebo jak prožívají svou sexualitu.

„Po přerušení kvůli pandemii jsme vnímali obrovskou touhu lidí, aby se kurz konal. Známkou toho je i to, že se nemusela dělat žádná propagace a kapacita se naplnila,“ přiznávají jedni z hlavních organizátorů Ivana a Jan Zajíčkovi: „Na lidech je vidět, že si dnes této akce o to víc váží. Ten rok pauzy nám prospěl, mohli jsme si uvědomit její hodnotu.“ Velkou radostí je pro ně také fakt, že na kurz přijelo dvacet osm nových párů, z toho šest tzv. pečovatelských – mladých manželů, z nichž se alespoň jeden v minulosti na akci staral o děti. „Pro nás je to bomba,“ netají se manželé Zajíčkovi, „máme z toho velkou radost.“

Jednou z těch, kteří během dvouleté pauzy založili rodinu, je Anna Janků – a se svým manželem a sedmiměsíční dcerou Noemi se octla na druhé straně barikády. Po sedmi letech dobrovolnické služby při manželských setkáních přijela nyní jako účastnice. „Líbí se mi to, i když je to úplně něco jiného. Svědectví manželů v přednáškách dokáže člověka nabít. Získá zde mnoho informací a motivaci svůj vztah udržovat,“ netají se Anna Janků. I pro jejího manžela Ondru zaznívá z pódia mnoho nového: „Některé věci, o kterých jsem si myslel, že vím, byly úplně špatně.“ Mladým manželům dává sílu, když slyší přednášející, co všechno ve svém manželství prožili, a jsou stále spolu. „Daleko méně se bojím, že nám by se to nepovedlo,“ dodává Janků.

Nástroje, jak se vyhnout chybám, napravovat je a udržovat růst manželské lásky, dostali účastníci během týdne díky svědectví manželů v přednáškách a práci v malých uzavřených skupinkách. Teď už je na nich, jak se s nimi popasují. Vyhodnotit to mohou i během roku na dvou víkendových obnovách.

JANA PRAISOVÁ

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay