Prosili za smír ve světě i v nás

Vydání: 2022/20 Papež o válce a Kirillovi, 10.5.2022, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Po třech letech se v poutním chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích sešli věřící ze třech zemí.


Hejnice mají nejen pro svou polohu mezinárodní charakter. Snímek Martina Řehořová / Člověk a Víra

Na sever Čech putovali lidé z Česka, Německa a Polska. Sešli se symbolicky v Trojzemí, protože do poutního místa na úpatí Jizerských hor je ze všech třech států blízko. Pro mezinárodní poutní slavnost, která se v kostele bývalého františkánského kláštera obvykle slaví v sobotu kolem památky Panny Marie Prostřednice všech milostí, se vžil název „Pouť smíření“.

„Ono smíření má obecný charakter – nejde jen o dobré soužití sousedních národů, ale také o vnitřní smír, jak to připomněli všichni tři poutní kazatelé. Pokoj a smíření, mír mezi národy a v srdci člověka jsou darem Božím, my jsme v Hejnicích prosili o přímluvu také Matku Boží, aby tento dar pro náš svět, který je zasažen válkami a nepokojem, u Boha vyprosila,“ řekl hejnický farář P. Pavel Andrš.

Mši sv. slavil dlouholetý přítel poutního místa P. Michael Dittrich ze sousední Žitavy v Německu a koncelebrovali také kněží z polské farnosti Bogatynia, německého Ostritz a českého Frýdlantu.

KAREL PUČELÍK

 

  

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 26 21. – 27. června 2022

Do služby se chystá 11 novokněží

Od soboty je brněnská diecéze bohatší o tři kněze a jednoho jáhna. Tento víkend následují kněžská svěcení v Olomouci a Českých Budějovicích. Další bude 2. července…

celý článek


Rodinný poklad církve

V lednu letošního roku papež František jmenoval učitelem církve Ireneje z Lyonu. Hlavní přínos tohoto světce z 2. století podle příslušného dekretu spočíval v tom,…

celý článek


I přes bouřky zažíváme milost

Poslední květnový den si želivská kanonie premonstrátů zvolila nového opata. Stal se jím čtyřicetiletý P. TADEÁŠ RÓBERT SPIŠÁK OPraem.

celý článek


Vysoká inflace jako mor společnosti

Inflace se po dlouhé době vynořila z temnot, kam ji svět v osmdesátých a Česko v devadesátých letech zahnaly, a ztěžuje nám zase život.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay