Poutní dům nejen pro exercicie

Vydání: 2021/27-28 Putování od Velehradu k Tetínu, 29.6.2021, Autor: Pavel Sršeň

Příloha: Diecézní zpravodajství - Královehradecká diecéze

Zrekonstruovaný a rozšířený Poutní dům v areálu kláštera Hora Matky Boží u Králík požehnal v pondělí 28. června královéhradecký biskup Jan Vokál.

 
Poutní dům při klášteře Hora Matky Boží. Snímek Karel Moravec


Objekt zakoupilo v roce 2017 Biskupství královéhradecké od Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele čili redemptoristů, kteří přestali v klášteře působit. „Od počátku bylo jasné, že budova bude muset projít generální rekonstrukcí s velkou finanční investicí. Objekt se sice stavěl v 90. letech minulého století, ale metodou a materiály let sedmdesátých. Opravovat jsme začali v roce 2019 a zdrželi se kvůli epidemii koronaviru, přesto jsme na krátký čas, kdy to pandemická situace dovolila, spustili zkušební provoz restaurace. Rekonstrukce pak byla úspěšně ukončena letos na jaře, což potvrdila i kolaudace,“ popsal v krátkosti dění kolem Poutního domu v posledních letech duchovní správce mariánského poutního místa P. Karel Moravec.

V Poutním domě je sv. Josefovi zasvěcena nejen nově vzniklá kaple, ale jméno snoubence Panny Marie má ve štítě i místní restaurace. Objekt nabízí dva sály pro 80 i více osob, do restaurace lze pozvat až 100 lidí. Je zde 27 pokojů s vlastním příslušenstvím a šest se společným sociálním zázemím. Celkově 67 lůžek a 14 přistýlek. Celý dům je bezbariérový a prochází jím výtah. Bezbariérové jsou i tři pokoje. „Návštěvníkům je k dispozici třeba i kolárna a lyžárna. Poutní dům bude sloužit nejen pro exercicie, ale i pro školení, dovolené, školy v přírodě a další akce. V létě i v zimě se budeme snažit dům obsazovat komerčně a v mezidobí budeme nabízet věřícím třeba exercicie a duchovní pobyty,“ doplnil P. Moravec a dodal, že letošní léto je plné akcí souvisejících s pastorací mládeže a také svatebního veselí bude prý požehnaně. V srpnu by měl poutní bohoslužbu sloužit biskup Josef Hrdlička a v listopadu je pak v plánu přivítat apoštolského nuncia Charlese D. Balva.

Pavel J. Sršeň


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay