26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Pád věže byl jen začátek

9. 3. 2021

|
Tisk
|

I pád kostelní věže může přinést něco dobrého. V Lenešicích na Lounsku odstartoval občanskou iniciativu, která nese plody už přes deset let.

Vydání: 2021/11 Poutník míru, odpuštění a bratrství, 9.3.2021, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze


 
Když se kvůli předchozím nekvalitním přestavbám věž zřítila, vznikl tu Lenešický okrašlovací spolek. Jeho hlavním zájmem se stala právě rekonstrukce dominanty obce, chrámu sv. Šimona a Judy, jehož historie sahá až do románských dob.
„Kostel k Lenešicím neodmyslitelně patří. Kolem kostela jsme se jako děti honili, věž byla naše pikola. Je to místo, které je součástí našich životů,“ vzpomíná předseda spolku Zdeněk Plaček, který z obce pochází. Právě dění kolem zhroucené věže přivedlo Plačka, jeho bratra a další kolegy k založení Lenešického okrašlovacího spolku. V té době totiž padaly i návrhy, které počítaly jen se zakonzervováním části kostela nedotčené zřícením. Jenže místní a jejich vzniklý okrašlovací spolek se nechtěli věže vzdát. Proto začali hledat způsoby, jak ji obnovit. Projekt znovupostavení věže nakonec získal navrch. Bylo třeba žádat o granty a dotace, protože odhadní cena činila 18 milionů korun. Společnými silami spolku, litoměřického biskupství i obce se rekonstrukce povedla o pět milionů levněji.
Kostelem nekončíme
Věž kostela už stojí, ale spolek funguje dál. Po zajištění nejdůležitějších prací přišel na řadu interiér chrámu. „Nechali jsme například zrekonstruovat oltář,“ říká předseda s tím, že se zájem spolku dále rozšiřuje. „Rekonstrukce věže nastartovala v Lenešicích občanské hnutí, zapojila se spousta lidí. Navíc jsme zjistili, že můžeme získávat granty i na další projekty. Kostel je velký projekt a ne každý grant se pro něj hodí, a tak jsme zrekonstruovali i Husovu zvonici Československé církve husitské či kapli sv. Jana Nepomuckého včetně světcovy sochy,“ vypočítává Plaček.
V centru plánu na letošní rok má Lenešický spolek opět chrám sv. Šimona a Judy. „Stále je tu ‚práce jako na kostele‘, protože interiér není hotový. Je třeba dodělat zábradlí a schodiště na kůr, dlažbu nebo vstupní dveře. A také samozřejmě věžní hodiny, na ty se místní obyvatelé velmi těší,“ poukazuje Plaček.
Dobrovolnické aktivity a starost o památky v cizím vlastnictví vzbudily pozornost i za hranicemi regionu. Důkazem je ocenění v soutěži Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z konce minulého roku. Komise ocenila právě i fakt, že činnost spolku nezanikla se splněním původního cíle, ale naopak se rozšiřuje do dalších oblastí. Dobrovolníci se postupně pustili do projektů nezahrnutých do historického dědictví, například nedávno do revitalizace parku u zmíněné Husovy zvonice. „Je to něco nového, protože nejde o stavební práce, nýbrž spíše o kultivaci veřejného prostoru,“ uzavírá Plaček.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou