Osecký klášter s opraveným kostelem

Vydání: 2022/26 Rok rodiny vrcholí v Římě, 21.6.2022, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Odborníky vyzdvihovaný kostel v Oseku se dočkal více než sto milionové opravy. Minulou sobotu byl slavnostně otevřen.

 
Mši svatou po velké rekonstrukci kostela v Oseku slavil kardinál Dominik Duka. Snímek Jiří Vopálenský / Člověk a Víra

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie se v sobotu 18. června při slavnostní mši celebrované kardinálem Dominikem Dukou otevřel po velké rekonstrukci. Hlavní část prací byla v Oseku hotova už před několika měsíci. „Oprava skončila na podzim minulého roku, ale vzhledem k okolnostem jsme se slavnostním otevřením počkali,“ uvedl Jindřich Koska, administrátor cisterciáckého opatství, které je dnes neobsazeno a o nějž se po odchodu posledních řeholníků stará litoměřické biskupství.

Kostel patří podle odborníků mezi nejcennější sakrální památky severních Čech, přesto však dlouho chátral. V roce 2019 naštěstí začala rekonstrukce – aktuálně završená. „Zahrnovala opravu freskové výzdoby, veškerého mobiliáře, lavic, oltářů, obrazů a bočních oltářů, nová je také elektroinstalace včetně osvětlení a ozvučení,“ vypočítává Koska s tím, že celkově vyšla na 130 milionů korun. „Hradili jsme ji z programu IROP – osmdesát milionů tedy poskytla Evropská unie, patnáct procent stát a pět procent opatství,“ dodává.

Součást prohlídek města

Kostel spolu s klášterem z podoby románské baziliky barokně přestavěl na začátku osmnáctého století Octavio Broggio. Opět se tu pravidelně slaví bohoslužby, farnost spravuje bohosudovský farář P. Philipp Irmer. Městské infocentrum chrám také zařadilo do svých prohlídkových okruhů.

KAREL PUČELÍK
 

  

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 26 21. – 27. června 2022

Do služby se chystá 11 novokněží

Od soboty je brněnská diecéze bohatší o tři kněze a jednoho jáhna. Tento víkend následují kněžská svěcení v Olomouci a Českých Budějovicích. Další bude 2. července…

celý článek


Rodinný poklad církve

V lednu letošního roku papež František jmenoval učitelem církve Ireneje z Lyonu. Hlavní přínos tohoto světce z 2. století podle příslušného dekretu spočíval v tom,…

celý článek


I přes bouřky zažíváme milost

Poslední květnový den si želivská kanonie premonstrátů zvolila nového opata. Stal se jím čtyřicetiletý P. TADEÁŠ RÓBERT SPIŠÁK OPraem.

celý článek


Vysoká inflace jako mor společnosti

Inflace se po dlouhé době vynořila z temnot, kam ji svět v osmdesátých a Česko v devadesátých letech zahnaly, a ztěžuje nám zase život.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay