Mateřská škola slaví 10 let

Vydání: 2022/23 Pavel Konzbul v čele brněnské diecéze, 31.5.2022, Autor: Alena Ouředníková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Plzeňská diecéze

Před třiceti lety vznikla v jedné z plzeňských mateřských škol úplně první křesťansky zaměřená třída v diecézi. Ta dala po dvaceti letech základ Mateřské škole kardinála Berana. V současné době má čtyři třídy a zájem o ni stále roste.


Zájem o mateřskou školu kardinála Berana roste.Snímek Jiří Strašek, plzeňské biskupství


„Iniciátorka Ilona Tomanová oslovila biskupa Františka Radkovského a biskupství se stalo zřizovatelem školky nesoucí jméno významného plzeňského rodáka. Úřad městského obvodu Plzeň 1 poskytl bezúplatně na pětadvacet let prostor ve Žlutické ulici,“ vzpomíná ředitelka Petra Mayerová.

Před pěti lety vznikly další dvě třídy v areálu vysokoškolských kolejí v Plzni na Borech, jedna je určená pro děti zaměstnanců Západočeské univerzity. Pro velký zájem pak byla v roce 2020 v kolejních prostorách otevřena další třída.

„Školka začínala s jednou třídou pro 24 dětí. Nyní máme třídy už čtyři s celkem 86 dětmi. Kdyby se našly prostory, uplatnila by se minimálně ještě jedna třída, zájem je totiž obrovský,“ konstatuje Petra Mayerová.

Mateřská škola kardinála Berana je primárně určena pro děti z křesťanských rodin a dvě třídy pro děti zaměstnanců univerzity, přijímá ale i děti z řad široké veřejnosti.

„Dvě třídy máme křesťansky ekumenicky orientované, denně jsou na pořadu modlitby, chvály, křesťanské písně a základy křesťanství. Docházejí k nám kněží a řádové sestry, ale i kazatelé od metodistů nebo z Křesťanského společenství. V tzv. univerzitních třídách křesťanské hodnoty samozřejmě také neopomíjíme, upozorňujeme na to rodiče už u zápisu. Děti vedeme ke komunikaci, ke zdravému řešení problémů a konfliktů, k otevřenosti,“ doplňuje ředitelka.

Ve všech třídách jsou integrovány i děti s postižením. To je případ šestileté Danielky s mozkovou obrnou, pro kterou školka nechala instalovat schodišťovou sedačku. „Velmi nám pomohly příspěvky od dárců z jednotlivých církví i z ÚMO Plzeň 1. Danielka je zatím v kočárku, ale potřebovala by vozíček, a tak děti malují obrázky, které budeme při oslavě výročí naší školky dražit jako příspěvek na vozík. I to je pro děti i rodiče svědectví o Bohu,“ zdůrazňuje Petra Mayerová.

Na oslavu 10. výročí vzniku Mateřské školy kardinála Berana jsou zváni všichni, koho potěší divadélko, kouzelník, jízda vláčkem či na koníkovi – a sice 4. června od 14. 00 hodin na Ranči Šídlovák v Plzni.

ALENA OUŘEDNÍKOVÁ


 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay