Litoměřický hospic vítá dobrovolníky

Vydání: 2021/40 Svatováclavská bazilika v novém, 27.9.2021, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích posílí další skupina dobrovolníků.


Dobrovolníci s pacienty často tráví volný čas, ale musí umět i o ně pečovat. Snímek archiv hospice

Zájemci před nástupem do služby museli nejdříve dokončit půlroční výcvik, který se zde koná pravidelně každý rok. Jako lektoři se zájemcům věnovali členové hospicového týmu – zdravotní sestra, pečovatel nebo lékař, v sebezkušenostní části zase byli konfrontováni s vlastními pocity a emocemi, které mohou být spojeny s tématem odcházení a umírání.

Dobrovolníci si za poslední léta vybudovali v litoměřickém hospici pevnou pozici a jejich pomoci si váží i vedení. „Dobrovolníci pomáhají při péči o pacienty, doprovázejí je, zajišťují volnočasové aktivity, někteří působí i v domácím hospici. Pomáhají také při organizaci jednorázových akcí, jako je právě Běh pro hospic nebo Aukce. Další pomáhají v obchodě Bona Fide. Výcvik je pak určen těm, kteří chtějí pomáhat v přímé péči o pacienty,“ vysvětluje mluvčí hospice Zuzana Legnerová.

Důležití členové týmu

Možnost pomáhat klientům i atmosféru v hospici si pochvalují i dobrovolníci. „Dobrovolnictví v hospici je úžasná záležitost. Učím se mnoho důležitých drobností, které mi jsou v běžném životě velkým přínosem.

Komunikace s personálem a doktory jsou naprosto skvělé, a proto s pacienty můžeme podnikat výlety, cesty na výstavy a také cesty do cukráren na kávu či zmrzlinu. Necítím se jako dobrovolnice, ale jako člověk, který je brán jako součást kolektivu, a je mi tam díky vstřícnosti všech moc dobře. Odměna za příjemně strávené odpoledne jsou úsměvy pacientů, na které hodně často vzpomínám,“ popisuje dobrovolnice Lenka.

S tím souhlasí i její kolegyně Šárka. „Personál je vstřícný, nešetří úsměvy, přestože je jejich práce těžká a fyzicky náročná. Jako dobrovolník se tu cítím platně a vítaně, je o nás dobrovolníky postaráno po všech strankách,“ dodává.

I letos se konala na podporu hospice benefiční aukce, při které umělci v dražbě nabízeli svá díla, fotografie a zážitky. V rámci moderovaného večera se podařilo vybrat přes 230 tisíc korun. „Výtěžek z aukce použijeme na rekonstrukci rozlučkové místnosti. Rádi bychom tomuto prostoru pro důstojné rozloučení vtiskli novou podobu s prvky světla jako symbolem naděje,“ uvádí Legnerová.

KAREL PUČELÍK


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 43 19. – 25. října 2021

Příležitost k naslouchání

Synodální cesta církve v českých a moravských diecézích začala minulou neděli. Biskupové ji oficiálně zahájili bohoslužbami v katedrálách.

celý článek


K práci ve skupinách je zván každý

Období od konce října 2021 do konce ledna 2022 bude patřit práci ve skupinách ve farnostech, ale klidně také ve školách, společenstvích, řeholních komunitách, laických…

celý článek


Blahořečení papeže úsměvů

Cesta k beatifikaci „papeže úsměvů“, jak říkali Janu Pavlu I., je otevřena. Papež František totiž uznal zázrak uskutečněný na jeho přímluvu – šlo o uzdravení…

celý článek


Křesťanský státník, císař a král

Narodil se na zámku Persenbeug v Dolních Rakousích jako nejstarší syn arcivévody Oty Františka, který byl synovcem císaře Františka Josefa I. Vzhledem k tomu, že císařův…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay