Kříž lidického faráře v katedrále

Vydání: 2022/15 Válka jako Kainovo dědictví, 5.4.2022, Autor: Jiří Prinz

Příloha: Diecézní zpravodajství - Pražská arcidiecéze

Kříž, který visel v lidické škole i v pracovně umučeného faráře P. Josefa Štemberky, mohou o Velikonocích uctít návštěvníci katedrály.


P. Vladimír Kelnar s křížem z Lidic.Snímek Arcibiskupství pražské

Při příležitosti blížícího se červnového výročí vyhlazení Lidic jej zapůjčil Památník Lidice. „Domluvili jsme se s panem kardinálem, že kříž bude po dobu velikonočních svátků umístěn v katedrále při bohoslužbách. Pro nás je to velká čest a v souvislosti s 80. výročím vyhlazení Lidic je to i nesmírně důležité,“ říká ředitel Památníku Lidice Plk. Eduard Stehlík.

Pohnutá historie

Připomíná dramatickou historii. „Jde o kříž, který visel v lidické škole. Dá se říci, že skutečně zázrakem přestál vyhlazení Lidic. Do sbírek Památníku Lidic se dostal hned po druhé světové válce,“ objasňuje Stehlík.

Kardinál Dominik Duka doplňuje: „Už v začátcích samostatného státu visel tento kříž v lidické škole. Jenže v tehdejší antiklerikální atmosféře vyhodil tamní pan učitel P. Štemberku i s křížem ze školy. Ten ho měl pak doma, a když mu to bylo umožněno, brával ho s sebou do školy na hodiny náboženství, kde se pod ním děti modlily. V předtuše, že v Lidicích může dojít k něčemu tragickému, nechal řadu svých věcí odvézt do Buštěhradu, mezi nimi i tento kříž. Díky tomu se zachránil.“

Kardinál Duka si všímá podobností životního příběhu lidického faráře s druhým velkým mučedníkem 20. století P. Josefem Toufarem. „Máme dva velké svědky z doby diktatur 20. století. V obou případech jde – z hlediska postavení v církevní hierarchii – o nevýznamné osoby; oba působili v nevýznamných lokalitách; v životě obou hrál důležitou roli kříž, který z hlediska uměleckého zpracování také nebyl nijak významný. Stejně jako P. Josef Toufar i P. Josef Štemberka však prokázal mimořádnou duchovní sílu kněze, který skutečně žije své povolání: oběma těmto duchovním se proto podařilo ukázat nám hodnotu víry v Boha, hodnotu církve, ale také hodnotu kněžského povolání,“ upozorňuje kardinál.

Velikonoční program v katedrále zahájí na Květnou neděli 10. dubna v 10.00 mší sv. kardinál Duka. Ještě před bohoslužbou proběhne v sousední bazilice sv. Jiří obřad žehnání ratolestí, které se v průvodu donesou do katedrály. Bohoslužbu doprovodí Pražský katedrální sbor, který provede Lukášovy pašije Františka Holíka v úpravě Zdeňka Pololáníka a Responsorium Jana D. Zelenky In monte Oliveti.

Na Zelený čtvrtek 14. dubna bude od 9.30 sloužit kardinál Duka Missu chrismatis a v 18.00 biskup Zdenek Wasserbauer mši sv. na památku Večeře Páně. Po ní se vydá eucharistický průvod do Getsemanské zahrady v kostele Všech svatých.

Na Velký pátek bude v 18.00 sloužit mši sv. biskup Václav Malý. Provedeny budou Janovy pašije Františka Holíka v úpravě Zdeňka Pololáníka. Herečka Simona Postlerová přečte úryvky z nového díla biskupa Josefa Hrdličky „V kříži najdu vše, co hledám – Salve mundi salutare“.

Velikonoční vigilii na Bílou sobotu bude celebrovat biskup Zdenek Wasserbauer od 20.30 a nedělní pontifikální mši svatou na slavnost Zmrtvýchvstání Páně od 10.00 kardinál Dominik Duka. Jménem římského velekněze zakončí bohoslužbu apoštolským požehnáním. Zazní Missa D-dur Jana Dismase Zelenky.

Jiří Prinz, mluvčí arcibiskupství
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay