Konference představí různé „hranice“

Vydání: 2022/5 Papež nově ustanovil katechety, 25.1.2022, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Hlavním tématem letošní česko-německé konference Sdružení Ackermann-Gemeinde budou hranice. Setkání se uskuteční 11.–13. února v Ústí nad Labem.


Naši Němci, nová expozice v ústeckém muzeu. Snímek Jiří Preclík

„Poslední dva roky koronavirové pandemie nás zasáhly v rovině ekonomické, politické a sociální. Zvolili jsme téma hranic, protože právě jejich uzavření v tomto období značně ovlivnilo česko-německé sousedství a spolupráci,“ vysvětluje jednatelka česko-německého sdružení Amálie Poláčková.

Přednášející představí hranice nejen jako fyzické a státní, ale i ty symbolické. „Přednášející nabídnou posluchačům v rámci referátů pohled antropologickoteologický i historický. Panelová diskuse pak nabídne široké spektrum osobních zkušeností, které se budou zabývat například překročením vlastních hranic, ale i situací ve školách a hranicemi online výuky. Manželé Ivana a Tim Noble představí hranice institucionálního náboženství a vnitřní spirituality.

A v neposlední řadě tu zazní téma česko-německé spolupráce pendlerů, které uvede Michaela Holá z hospodářské komory v Chemnitz,“ dodává Poláčková.

V Ústí nad Labem působí také sdružení Collegium Bohemicum, jež nabídne účastníkům konference komentovanou výstavu „Naši Němci“, kterou ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem otevřeli na podzim minulého roku. Expozici představí ředitel sdružení a historik Petr Koura. Další kulturní část programu připravila ZUŠ Planá v podobě divadelní inscenace nazvané „Hrdinství“.

V neděli bude navazovat přednáška herce Jana Potměšila na téma „Naděje nemá hranic“. Konferenci pak zakončí česko-německá bohoslužba, kterou bude celebrovat v kostele Nanebevzetí Panny Marie litoměřický biskup Jan Baxant. Veškeré obsahové bloky budou moci zájemci sledovat na YouTube kanále Sdružení Ackermann-Gemeinde.

KAREL PUČELÍK
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 33 9. – 15. srpna 2022

Tisíce mladých lidí míří do Hradce Králové

Tento týden v Hradci Králové probíhá dlouho připravované Celostátní setkání mládeže, jež se koná jednou za pět let.

celý článek


Nechat se proměnit na Mladifestu

„Na dovolenou do vlastního srdce“ pozval papež František účastníky letošního festivalu mládeže Mladifest na známém hercegovském poutním místě Medžugorji.

celý článek


Je třeba, abychom je brali vážně

V salesiánské komunitě v Brně-Žabovřeskách se P. Libor Všetula věnuje mladým lidem už deset let.

celý článek


Kam kráčíš, člověče?

Kromě toho, že jsem knězem, jsou rána, kdy kolem druhé nebo třetí vstávám a jdu řídit autobus pražské MHD. Jsem člověk jako každý jiný.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay