Konference představí různé „hranice“
Vydání: 2022/5 Papež nově ustanovil katechety, 25.1.2022, Autor: Karel Pučelík
Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze
Hlavním tématem letošní česko-německé konference Sdružení Ackermann-Gemeinde budou hranice. Setkání se uskuteční 11.–13. února v Ústí nad Labem.
Naši Němci, nová expozice v ústeckém muzeu. Snímek Jiří Preclík
„Poslední dva roky koronavirové pandemie nás zasáhly v rovině ekonomické, politické a sociální. Zvolili jsme téma hranic, protože právě jejich uzavření v tomto období značně ovlivnilo česko-německé sousedství a spolupráci,“ vysvětluje jednatelka česko-německého sdružení Amálie Poláčková.
Přednášející představí hranice nejen jako fyzické a státní, ale i ty symbolické. „Přednášející nabídnou posluchačům v rámci referátů pohled antropologickoteologický i historický. Panelová diskuse pak nabídne široké spektrum osobních zkušeností, které se budou zabývat například překročením vlastních hranic, ale i situací ve školách a hranicemi online výuky. Manželé Ivana a Tim Noble představí hranice institucionálního náboženství a vnitřní spirituality.
A v neposlední řadě tu zazní téma česko-německé spolupráce pendlerů, které uvede Michaela Holá z hospodářské komory v Chemnitz,“ dodává Poláčková.
V Ústí nad Labem působí také sdružení Collegium Bohemicum, jež nabídne účastníkům konference komentovanou výstavu „Naši Němci“, kterou ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem otevřeli na podzim minulého roku. Expozici představí ředitel sdružení a historik Petr Koura. Další kulturní část programu připravila ZUŠ Planá v podobě divadelní inscenace nazvané „Hrdinství“.
V neděli bude navazovat přednáška herce Jana Potměšila na téma „Naděje nemá hranic“. Konferenci pak zakončí česko-německá bohoslužba, kterou bude celebrovat v kostele Nanebevzetí Panny Marie litoměřický biskup Jan Baxant. Veškeré obsahové bloky budou moci zájemci sledovat na YouTube kanále Sdružení Ackermann-Gemeinde.
KAREL PUČELÍK