Jihlavský Sv. Ignác se otevře i kultuře

Vydání: 2023/18 Otevřít druhým dveře, 2.5.2023, Autor: Lenka Fojtíková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Brněnská diecéze

Rozsáhlé opravy střechy a průčelí kostela sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě, které začaly v červnu loňského roku, jdou do finále.


Před restaurováním očistili pracovníci zdobné prvky fasády na průčelí kostela vodní párou. Snímek Aleš Taufar


V posledních měsících prošly rukama restaurátorů vstupní dveře a střecha sanktusníku dostala novou měděnou krytinu. S jarním oteplením pokračovaly práce na průčelí fasády. Nezbytný byl také přesun mnoha tun sutin. Farnosti se také podařilo dohodnout se s městskou památkovou péčí a národním památkovým ústavem na barevnosti fasády, která vrátí ranně baroknímu chrámu podobu, jakou měl v době svého vzniku.

„Jedinou stopu barvy fasády z období výstavby kostela jsme našli na severní věži v místech, kde ji překrývá pultová střecha. Na základě vzorků jsme posuzovali varianty barevnosti a po užším výběru jsme nanesli vzorky na fasádu. Věříme, že výsledná podoba podpoří charakter kostela jako barokní dominanty Masarykova náměstí,“ vysvětluje vedoucí stavebního oddělení Biskupství brněnského a technický manažer projektu Aleš Taufar.
Projekt by měl pomoci tomu, aby se z kostela stal i živý kulturní prostor pro návštěvníky a obyvatele Jihlavy. „Připravujeme aplikaci, která v budoucnu provede architekturou, uměleckou výzdobou a historií kostela. Návštěvníci budou mít také možnost navštívit expozici Jihlava zmizelá, s jejíž přípravou nám výrazně pomáhá Muzeum Vysočiny Jihlava,“ upozorňuje farář a manažer projektu P. Marian Jiří Husek. Další výstava, která bude otevřena po skončení oprav, se jmenuje Island – Po stopách misionářů a vznikla díky partnerské spolupráci s katolickou církví na Islandu. Na podzim roku 2022 se totiž P. Husek zúčastnil cesty po Islandu, kde pořídil sérii fotografií. Po ukončení stavebních úprav na konci letošního léta bude nová kulturní nabídka kostela sv. Ignáce zařazena do programu podzimního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava.

Projekt podpořily evropské a norské fondy zhruba 26 miliony korun. Na restaurátorskou obnovu vstupních vrat farnost získala příspěvek ministerstva kultury 200 tisíc korun, město Jihlava dalo 20 tisíc.

LENKA FOJTÍKOVÁ


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 21 23. – 29. května 2023

Blíží se Noc kostelů

Více než 1 700 kostelů a modliteben se návštěvníkům otevře v pátek 2. června. Organizátoři jubilejního 15. ročníku Noci kostelů dokončují poslední přípravy.

celý článek


Maraton „zušek“ propojí umění a pomoc

Po celé republice mohou v těchto dnech lidé zdarma navštívit některý z pěti set koncertů a dalších akcí festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Sedmý ročník…

celý článek


Práce dozorce je službou všem

Historicky první mši sv. za příslušníky a zaměstnance Vězeňské služby ČR hostil ke 30. výročí jejího vzniku minulý čtvrtek vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého na…

celý článek


Rabín, který se přátelí s papežem

„Jsme přátelé v nejhlubším významu toho slova,“ popisuje vztah k papeži Františkovi argentinský rabín ABRAHAM SKORKA. Dne 10. května obdržel čestný doktorát Trnavské…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay