Hospic svatého Lazara rozšiřuje služby

Vydání: 2022/8 Biskupové se vydali za nemocnými, 15.2.2022, Autor: Alena Ouředníková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Plzeňská diecéze

Od začátku letošního roku doplnil své služby o mobilní hospicovou péči na území města Plzně a okolí Hospic svatého Lazara.

 
Zdravotní sestra Zuzana Topičová z týmu domácí péče Hospice svatého Lazara v Plzni se od ledna vydává za svými pacienty do jejich domácností. Snímek archiv hospice

Nevyléčitelně nemocný člověk tak může důstojně prožít své poslední dny doma, v kruhu svých blízkých.

„Potřebnost domácí hospicové péče jsme pociťovali už delší dobu, bereme ji jako logickou návaznost na naše lůžkové zařízení, které doprovází pacienty v terminálním stadiu nemoci už od roku 1998. Tři roky provozujeme podpůrnou a paliativní ambulanci, jejíž lékař dojížděl v naléhavých případech do domácností nemocných a vlastně tak službu mobilního hospice suploval,“ vysvětlila ředitelka Hospice svatého Lazara Jiřina Helíšková.

Během šesti týdnů své existence už tým domácího hospice, který čítá lékaře, zdravotní sestry a psychosociální pracovnici, posloužil ve 26 domácnostech, momentálně má v péči 11 klientů.

„Podstatou naší čtyřiadvacetihodinové péče je umožnit nevyléčitelně nemocným žít v posledních dnech, týdnech, měsících svého života tak, jak si přejí, bez zbytečného strádání a ve svém prostředí,“ zdůrazňuje hlavní lékař domácího hospice Radovan Kunc.

Služby poskytuje domácí hospic v okruhu třiceti kilometrů od Plzně, pokud kapacity dovolí i na větší vzdálenost. Součástí je také pomoc rodině, ať už psychologická a duchovní, či praktická, jako např. zapůjčení kompenzačních pomůcek nebo podání žádosti o příspěvek na péči.

„Provoz domácího hospice zatím financujeme ze svých rezerv, nemáme ještě smlouvy s pojišťovnami, čekáme na výsledek výběrového řízení. Věřím, že smlouvy s pojišťovnami získáme, ale ani ty nepokryjí veškeré náklady. Neobejdeme se bez dotací, dárců a sponzorů. Podporu nám přislíbil Plzeňský kraj,“ konstatuje ředitelka Helíšková.

Hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová rozšíření služeb Hospice svatého Lazara vítá: „Kvalita života každého jednotlivce by měla být zajištěna od jeho narození až do doby, kdy opouští tento svět. Pomoc v oblasti domácí hospicové péče a zázemí Hospice svatého Lazara mnoho klientů i jejich blízkých přivítá, protože zkušenosti zdejšího personálu jsou zárukou kvalitní péče na vysoké odborné úrovni.“

Kromě péče o klienty a jejich rodiny Hospic svatého Lazara nezanedbává ani osvětovou činnost. Mimo jiné k ní patří i pravidelné akce K smrti dobrý kafe v kavárně Moving Station u Jižního nádraží. V listopadu zde představil nejsilnější skladby Davida Bowieho hospicový lékař Radovan Kunc, 3. března tu pod mottem Smrt je bříza ozářená nocí proběhne autorské čtení Ivo Hucla.

ALENA OUŘEDNÍKOVÁ
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay