Galerie chystá poutě i proměnu muzea

Vydání: 2022/11 Papež: Válka je šílenství. Přestaňte, 8.3.2022, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Litoměřická galerie chystá obnovení poutí v bývalém jezuitském kostele a novinky hlásí i Diecézní muzeum, které se na konci února znovu otevřelo veřejnosti.

Bývalý jezuitský kostel je dnes výstavním prostorem. Snímek archiv SGVU

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích (SGVU), která si letos připomíná 70. výročí své sbírkotvorné činnosti, ve spolupráci s Římskokatolickou farností – děkanstvím u Všech svatých Litoměřice chystá obnovení poutí v bývalém jezuitském kostele Zvěstování Panny Marie, který už tři desítky let využívá jako netradiční výstavní prostory.

Slavnost Zvěstování Páně připadá na pátek 25. března, o den později v 10.30 hodin budou v barokním chrámu slavit mši sv. generální vikář diecéze Mons. Martin Davídek a děkan farnosti Všech svatých P. Józef Szeliga. „Poutní slavnost je věnována nejen oslavě svátku Zvěstování Panny Marie, ale právě i tomuto výjimečnému někdejšímu jezuitskému kostelu,“ uvádí ředitelka galerie Dana Veselská. „Naplánováno je také slavnostní zahájení veřejné sbírky na nový projekt Revitalizace kostela Zvěstování Panny Marie,“ dodává.

Po mši sv. se představí českobrodský Chrámový sbor sv. Gotharda s programem nazvaným „Zpívání z kresby“, který je pěveckou interpretací kreseb – Kancionálů Petra Štěpána. V podvečer vystoupí také oceňovaný pražský vokální soubor staré hudby Madrigalion Praga.

Diecézní muzeum zřizované právě SGVU a Biskupstvím litoměřickým se 24. února, po odstranění následků záplavy z loňského roku, znovu otevřelo. Stálá expozice je už opět přístupná v předchozím rozsahu. Kromě dokončení nutných oprav však vedení připravilo i projekt další modernizace.

„Nová stálá expozice nazvaná Poklady litoměřické diecéze přinese nejen technickou obnovu objektu a návštěvnického a provozního zázemí, ale i celkovou revitalizaci a reinstalaci dosavadní stálé expozice. Sbírky muzea se představí v moderní prezentační formě, zároveň však s respektem a úctou k jejich mimořádné kulturní a umělecko-historické hodnotě,“ popisuje ředitelka galerie. Výstavu mají zatraktivnit videoprojekce, informační systém s dotykovým displejem či mobilní návštěvnické aplikace.

(puč)

 

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, DiecézeAktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay