Dvě perly jsou národními památkami

Vydání: 2018/9 Jak prožívají půst naši sousedé?, 27.2.2018, Autor: Radek Gális

Příloha: Diecézní zpravodajství - Českobudějovická diecéze

Čeho si generace věřících cení už po staletí, ocenil oficiálně i český stát: novými národními kulturními památkami se staly dvě perly českobudějovické diecéze – Klokoty a Římov.


 Poutní areál Klokoty u Tábora. Snímek archiv farnosti


„Jsme velmi rádi, že se do tohoto seznamu dostala obě významná poutní místa. Může to být další z kroků duchovní obnovy národa,“ raduje se generální vikář Mons. David Henzl a dodává: „Římov i Klokoty byly ještě před druhou světovou válkou hojně navštěvované poutníky. Například do Římova jich zavítalo až 80 000 ročně. Nyní jsou to stovky.“

Díky očekávaným dotacím z Evropské unie, o kterých se jedná, bude možné římovský areál opravit. „Doufáme, že lidé budou obdivovat nejen historii a umění, ale že zdejší atmosféra přispěje i ke zklidnění a promýšlení duchovního poselství,“ přeje si generální vikář.

Zjevení na louce

Římov byl zbudován řádem jezuitů v roce 1650 a jeho dostavba trvala několik desetiletí. Roku 1626 měl jezuita P. Jan Gurre při modlitbě breviáře na římovských loukách zjevení, ve kterém spatřil Krista s křížem a Pannu Marii. Kristus mu prý řekl: „Chci na tomto místě spasit svůj lid.“ A Panna Maria dodala: „A já tu chci mít svůj domek a přebývat mezi vámi.“

Římovská krajina připomíná krajinu jeruzalémskou, a proto se jezuité rozhodli v době, kdy poutníci nemohli putovat na posvátná místa, postavit zde tzv. český Jeruzalém. Nejdříve byl zbudován Loretánský domek – místo, kde žila Panna Maria a kde došlo ke zvěstování. Následně zde vyrostly ambity, do nichž byly umístěny mariánské lunety, na kterých je zaznamenán život Panny Marie ve 34 zobrazeních. Následovalo vybudování kostela, který byl zasvěcen třetí Božské osobě, tedy Duchu Svatému. Současně byly budovány římovské pašije v podobě 25 zastavení rozmístěných po krajině v délce 6,5 km. Vzácné sochy z křížové cesty se staly po roce 1989 několikrát cílem zlodějů, takže byly uklizeny do bezpečí.

Jihočeská Fatima

„Také poutní areál Klokoty má významné postavení,“ pokračuje Mons. David Henzl. „Jeho jméno se odvozuje od výrazu pro proudící vodu v řece nebo od klokočového keře, z jehož plodů se vyráběly růžence. Údajně se na místě dnešního kostela pasáčkům ve 14. století zjevila Panna Maria v podobě krásné dívky, která je vyučovala o Bohu a nakonec byla před jejich zrakem vynesena do nebe. To je důvodem, proč je zdejší místo zasvěceno Panně Marii Nanebevzaté,“ zdůrazňuje David Henzl a připomíná, že ke konci 17. století zde působil řád benediktinů.

Význam místa je podle generálního vikáře zřejmý. „Ačkoli od zjevení Panny Marie v Klokotech a zjevení Panny Marie v portugalské Fatimě je značný časový odstup, poselství je stejné. Konec 14. století byl dobou plnou zmatků, vzniklo dvojpapežství, trojpapežství a následně v Čechách vypukly husitské války. Poselství ve Fatimě pak zaznělo v době 1. světové války, která přispěla k ohrožení duchovních hodnot v Evropě. V obnově obou poutních míst spatřujeme prvopočátek národní obrody v duchu a pravdě,“ zdůrazňuje David Henzl. „Děkujeme všem, kteří se o to zasloužili, i těm, kteří na obnovu přispějí prostřednictvím veřejných sbírek,“ dodává.

Poděkování předkům

Klokotští přijali zprávu s radostí. „Beru to jako ocenění a poděkování pro naše předky, kteří poutní místo vystavěli,“ říká místní kněz P. Jiří Můčka OMI. „Vidím v tom i úsilí všech generací farníků včetně té současné, kteří se zasloužili o to, že místo je stále plné života. Děkuji i městu Tábor, které nám finančně pomáhá při opravách areálu. Pokud sem teď začne jezdit víc turistů a poutníků, kteří na Klokotech zakusí pokoj a blízkost dobrotivého Boha a staletími prověřenou přímluvu Panny Marie, budu moc rád,“ dodává P. Jiří Můčka.

RADEK GÁLIS

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 50 7. – 13. prosince 2021

Cesta k pramenům bratrství

Papež se vydal na Kypr a do Řecka ve stopách apoštolů Pavla a Barnabáše. Přijel, aby povzbudil katolickou menšinu, promluvil o jednotě křesťanů a vybídl k přijímání…

celý článek


Odpouštět sobě i druhým

Smiřovat se učíme odmala. Pokud žijeme v manželství a chceme, aby náš vztah za něco stál, musíme v této disciplíně dosáhnout téměř mistrovské úrovně. A bez usmiřování…

celý článek


Na Šumavu za lidovými podmalbami

Stoletou tradici podmaleb na skle představuje Muzeum Kvilda v tomto oblíbeném šumavském zimovisku. Lidovou techniku si lze na místě dokonce vlastnoručně vyzkoušet.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay