Do Benátek nejen za světci

Vydání: 2021/43 Příležitost k naslouchání, 19.10.2021, Autor: Tereza Zavadilová

Příloha: Diecézní zpravodajství - Pražská arcidiecéze

Benátky nad Jizerou zvou na výstavy o světcích i přednášku o slavném astronomovi Tychonu Brahovi. Tamní farnost si nedávno připomněla sv. Ludmilu a zachraňuje vzácné varhany.


Sv. Jana Nepomuckého v různých podobách přibližuje výstava v Muzeu Benátecka. Snímek autorka


Výstavy „Kněžna sv. Ludmila“ k 1100. výročí jejího umučení jakož i „Svatý Jene z Nepomuku, drž nad námi svoji ruku!“ k letošnímu 300. jubileu blahořečení světce jsou k vidění v zámeckém muzeu v Benátkách nad Jizerou do konce října. Muzeum Benátecka, které sídlí v areálu zámku, zve také tento čtvrtek 21. října v 17 hodin na přednášku trojice archeologů a antropologů „Výzkum hrobky a ostatků Tychona Braha“. „Její součástí bude odhalení části roucha tohoto rudolfínského astronoma, který v Benátkách na přelomu 16. a 17. století pobýval,“ zve do muzea Monika Kolářová, vedoucí pobočky, která spadá pod Muzeum Mladoboleslavska (více o programu na muzeummb.cz). Benátky byly díky Brahovi zřejmě prvním místem v tehdejších Čechách s přesnou zeměpisnou polohou.

Tamní farnost čítá asi 70 lidí a při nedávném jubileu spolu s biskupem Václavem Malým oslavila obnovení zasvěcení dražického kostela sv. Martina též svaté Ludmile. V Benátkách také usilují o záchranu vzácných varhan z konce 18. století pro farní kostel sv. Máří Magdalény, jejich oprava začala v srpnu. Před dvěma lety na ně zahájili veřejnou sbírku, pomáhá grant Nadačního fondu Škoda auto či město (více na benateckevarhany.cz, kde je možné dozvědět se o „adopci“ jednotlivých píšťal). Projekt vychází na 1,2 milionu. Prostředky se farnost snaží sehnat i prostřednictvím benefičních koncertů ve spolupráci se scholou z Bělé pod Bezdězem i běhů s dobrovolným startovným. „Snažíme se tím také oživit obec,“ uvádí benátecký duchovní správce P. Marek Miškovský.

V době covidové uzávěry farnost pořádala také brigády ve farním lese. Přes ten vede úsek Svatojakubské stezky do Santiaga de Compostela a poutníkům nabízí farnost ubytování na faře. „Chodí jich asi dvacet ročně,“ říká kněz.

Do Benátek tuto neděli z nedaleké Lysé nad Labem „připutuje“ také výstava o papeži Janu Pavlu II. a kardinálu Stefanu Wyszyńském v režii tamního Polského klubu (více v KT 40). Zhlédnout ji lze v zámeckém kostele Narození Panny Marie do 7. listopadu, výtěžek ze vstupného podpoří varhany. Na zvon kostela chodí o nedělích i svátcích zvonit benátečtí farníci, ale i nevěřící obyvatelé.

(tez)

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 50 7. – 13. prosince 2021

Cesta k pramenům bratrství

Papež se vydal na Kypr a do Řecka ve stopách apoštolů Pavla a Barnabáše. Přijel, aby povzbudil katolickou menšinu, promluvil o jednotě křesťanů a vybídl k přijímání…

celý článek


Odpouštět sobě i druhým

Smiřovat se učíme odmala. Pokud žijeme v manželství a chceme, aby náš vztah za něco stál, musíme v této disciplíně dosáhnout téměř mistrovské úrovně. A bez usmiřování…

celý článek


Na Šumavu za lidovými podmalbami

Stoletou tradici podmaleb na skle představuje Muzeum Kvilda v tomto oblíbeném šumavském zimovisku. Lidovou techniku si lze na místě dokonce vlastnoručně vyzkoušet.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay