Církev dává nevyužívané kostely obcím

Vydání: 2017/24 Večer, který pomáhá překonat bariéry, 13.6.2017, Autor: Radek Gális

Příloha: Diecézní zpravodajství - Českobudějovická diecéze

Místo mše koncerty a výstavy. Kostel sv. Marka v Soběslavi patří mezi dvě desítky církevních budov v českobudějovické diecézi, které církev bezúplatně převádí na obce a města. Objekty poslouží kulturním a společenských účelům.


Do soběslavského kostela sv. Marka zamíří lidé na koncerty. Snímek Eva Výborná

„Napřed vznikla obec věřících, Boží lid zatoužil po shromaždišti, a proto postavil kostel,“ vrací se do historie generální vikář Mons. David Henzl. Provoz stavby, vzniklé z finančních prostředků věřících či místní šlechty, i potřeby duchovního, který v ní sloužil, byly po staletí hrazeny z výnosů církevního majetku, což trvalo až do nástupu komunistické totality. Neudržované kostely od té doby zchátraly a mnohé jsou v havarijním stavu.

Napravit tento stav se nepodařilo ani po roce 1989, kdy se církvi zpočátku vrátily jen kostely, ale ne hospodářský majetek přinášející výnosy, z nichž by je opravila. „Kostel má smysl, když se v něm slouží mše svatá a je v něm živo,“ pokračuje David Henzl. „V místech, kde věřící zmizeli, zůstala těmto stavbám kulturně-architektonická hodnota. Na jejich opravu nemáme peníze, a proto je předáváme veřejné správě. Ta získá na jejich opravu prostředky z rozpočtu snáze než my. Obce a města jsou ochotny je převzít, neboť mnohdy jde o jediné atraktivní stavby, kvůli kterým přijíždějí turisté nebo kde se můžou konat třeba koncerty, výstavy a vzpomínkové akce,“ dodal David Henzl.

Mezi tyto objekty patří např. hradní kaple Věžná – Kámen, která se stane součástí turistické stezky. Soběslavský kostel sv. Marka je zase vhodnou koncertní síní.

Galerie v chrámu

„Záměr bezúplatného převzetí kostela sv. Marka od římskokatolické farnosti schválilo zastupitelstvo před čtyřmi lety, kostel je zatím v dlouhodobém pronájmu,“ říká starosta Soběslavi Jindřich Bláha. „Od té doby jednáme o jeho převodu a o využití mobiliáře. Nyní je ze strany církve převod schválen a dokončujeme smlouvu. Zastupitelstvo by mělo převod kostela do majetku města schválit na zářijovém zasedání. Mobiliář projde rukama restaurátorů a budeme jednat o jeho částečném navrácení do interiéru chrámu. Počítáme s poměrně rozsáhlými opravami střechy, vnějšího pláště i odvlhčení, které kostel vyžaduje. Prostory i nadále využijeme pro svatební obřady, galerii, koncerty a další kulturní a společenské akce. O další památky církev nežádáme, jednáme pouze o pozemku v městské části Nedvědice, kde bychom rádi vybudovali víceúčelové hřiště,“ dodává Jindřich Bláha.

RADEK GÁLIS

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, Články



Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay