Ztráta paměti ničí budoucnost

Vydání: 2020/5 První Neděle Božího slova, 28.1.2020, Autor: Tereza Zavadilová

V pondělí 27. ledna uplynulo 75 let od osvobození Osvětimi. Představitelé církve i světoví politici se minulý týden sešli u památníku Jad Vašem v Jeruzalémě a v osvětimském koncentračním táboře, aby uctili oběti a zároveň varovali před vzestupem antisemitismu.

 
Tři papežové v Osvětimi. Fotografie s Janem Pavlem II., Benediktem XVI. a Františkem modlícími se při návštěvě bývalého koncentračního tábora předala Svatému otci jako dar delegace Centra Simona Wiesenthala. Snímek Profimedia
 
Papež „továrnu na smrt“, kde zahynulo kolem milionu a půl Židů, ale též Romů, Poláků, Rusů a dalších, navštívil před čtyřmi lety, stejně jako dříve jeho dva předchůdci. Jak uvádí Vatican News, papež František tuto návštěvu připomněl minulý týden ve Vatikánu členům delegace amerického Centra Simona Wiesenthala: „Setrval jsem tam v tichu, abych vše zvnitřnil a modlil se,“ vzpomínal Svatý otec. Zmíněné centrum je pojmenováno podle známého židovského aktivisty a od roku 1977, kdy je založil rabín Marvin Hier, uchovává památku obětí holokaustu, snaží se potírat antisemitismus, rasismus a nenávist k menšinám. S Vatikánem udržuje dlouhodobé vztahy.

Ke Dni památek obětí holokaustu se papež vrátil i během nedělní promluvy před modlitbou Anděl Páně. „Jsme všichni pozváni vyčlenit si chvilku pro modlitbu a usebrání – a v srdci si říct: Nikdy víc!“ vyzval Svatý otec.

Rozhodně odsuzovat antisemitismus

Během promluvy k delegaci Wiesenthalova centra papež varoval, že k antisemitismu vede přibývající sobectví a netečnost ve společnosti, jež se stávají živnou půdou k rozkvětu populismu a nenávisti. Lidé jsou podle něj navíc příliš pohlceni vírem dění a jen s námahou se dokážou zastavit, aby zaslechli „volání trpícího lidstva“. A papež pokračoval: „Kolik zbytečných slov, kolik času promrhaného napadáním a obviňováním, kolik hanlivého křiku, aniž se dbá na to, co se říká. Ticho naopak napomáhá k uchování paměti. Jestliže ztratíme paměť, zničíme budoucnost. Výročí nevýslovné krutosti by mělo vybídnout k zastavení.“

Dále papež zdůraznil, že nikdy nepřestane rozhodně odsuzovat jakoukoli formu antisemitismu, a vybídl k řešení tohoto problému od kořenů. „Musíme se zasadit, aby se nešířila nenávist, a o rozsévání pokoje,“ zdůraznil Svatý otec. Docílit toho lze podle něj začleňováním a chápáním druhého člověka, zapojením těch, kdo zůstali na okraji, podporou „odepsaných“ lidí bez prostředků a pomocí obětem nesnášenlivosti a diskriminace.

Kdo, když ne my?

Podle koncilní Deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím (Nostra aetate) z roku 1965 pojí Židy a křesťany bohaté duchovní dědictví, což by mohlo, jak papež uvedl, pomoci při spolupráci na potírání projevů nenávisti. „Právě my jsme dnes v první řadě povoláni k této službě. Nesmíme si zachovávat odstup a vyřazovat ze společnosti druhé, nýbrž být jim nablízku a začleňovat je. Když to neuděláme my, kteří věříme v toho, kdo na nás z nebeských výšin pamatoval a vzal si k srdci naše slabosti, kdo jiný to učiní?“ tázal se při setkání s delegací.

Varování před nenávistí obsahuje mj. společné prohlášení předsednictva Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a předsedy Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) k výročí osvobození Osvětimi. „Navzdory dramatickým zkušenostem minulosti je svět, ve kterém žijeme, trvale vystaven novým hrozbám a novým projevům násilí. Stále v něm přetrvávají kruté války, genocida, pronásledování i nejrůznější formy fanatismu,“ píší biskupové. „Nesmíme dovolit, aby se pravda popírala ani aby se jí manipulovalo podle momentální politické potřeby,“ uvádějí a připojují se k papeži, který opakovaně nabádá, aby se lidé „hlasitě postavili rasismu, xenofobii i antisemitismu“.

TEREZA ZAVADILOVÁ


 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay