Zrcadlo inspirace mezi Paříží a Prahou
Vydání: 2011/24 Duch Svatý, 6.6.2011
Nejen kvůli debatě o uzdravení paměti v postkomunistické společnosti, ale i kvůli získání inspirace pro oživení dominikánského kláštera v Praze a svatovítské katedrály se v závěru května vypravil do Paříže pražský arcibiskup Dominik Duka se členy redakční rady revue Salve. O cestě jsme krátce informovali už v minulém čísle, nyní o ní podrobněji hovoříme s Norbertem Schmidtem, architektem a vedoucím Centra teologie a umění při KTF UK.
Co bylo hlavním cílem vaší cesty?
Collège des Bernardins. Je to opravdu krásné místo v historickém centru Paříže. Gotická cisterciácká kolej s nádherným sloupovým sálem, pečlivě rekonstruovaná a dostavěná, naplněná novým živým obsahem. Sídlí zde teologická fakulta, pořádají se zde různé veřejné debaty a setkání, své plnohodnotné místo tu má i kultura včetně zcela současného umění. Potkávají se tam zkrátka lidé, kteří by na sebe jinde asi těžko narazili. A zde se také konala debata s názvem „Uzdravení paměti v postkomunistické společnosti“, která byla naším prvním společným česko-francouzským projektem ve spolupráci Collège, pražské teologické fakulty a revue Salve.
Vystoupení arcibiskupa Dominika Duky v debatě prý bylo velice dobře přijato… Čím vás debata obohatila?
Ano, náš pan arcibiskup dokáže i o problematických věcech velice otevřeně přemýšlet. Jasně jsem si tam uvědomil, že když se člověk podívá k sousedům, jak řeší své problémy, najednou ty naše nevypadají zas tak jedinečné a neřešitelné. Francouzi uváděli jako paralelu k potížím postkomunistických zemí dědictví období vichistické vlády, kdy část země kolaborovala s nacisty, nebo dodnes zcela neusmířené dědictví Francouzské revoluce, během níž krutě zahynulo mnoho lidí, kteří měli jiný názor než revolucionáři. V této souvislosti vidím jako velice důležitou skutečnost, že se církev sama dokáže pravdivě podívat na temné stránky vlastní minulosti, jako je například právě kolaborace s totalitním režimem. A není to uzdravující jen pro ni samu – může tak nabídnout i určitou metodiku a zkušenost ostatní společnosti.
Může být Collège v něčem inspirativní i pro nás?
Když jsme s Francouzi debatovali o jejich programech a aktivitách, mysleli jsme u toho předně na zcela konkrétní projekt proměny dominikánského kláštera v Praze a jeho novou platformu Dominikánská 8. Kvůli značně rozdílnému historickému kontextu však nelze vše bezmyšlenkovitě kopírovat. Inspirativní je spíš pochopení souvislostí a získaná odvaha, protože všude se přece nakonec hodně experimentuje a improvizuje. Cesta do zahraničí nám i tentokrát pomohla nastavit potřebné zrcadlo vlastní práci. A může pro nás být dobrým podnětem k lepšímu odhadu silných, ale i těch slabších stránek. Nicméně jen u inspirace by se nemělo zůstat, obě strany by chtěly dál spolupracovat.
Na co se tedy můžeme u nás těšit?
V listopadu navštíví Prahu pařížský arcibiskup kardinál Vingt- -Trois. V rámci budoucí spolupráce Collège des Bernardines, Dominikánská 8 a Centra teologie a umění se hovořilo o prohloubení otázek po současné antropologii, sekularismu a problematice předávání paměti.
Během cesty jste navštívili s pařížským arcibiskupem i katedrálu Notre-Dame. Mohla by se v budoucnu svatovítská katedrála podle vás „přiučit“ u své pařížské sestry? Hlavně ve způsobu propojení turismu a duchovních aktivit…
V Paříži se turistů nebojí a ani se nebojí modliteb během normální otevírací doby. Nebojí se v katedrále ani promítání filmů. Myslím, že pro pana arcibiskupa Duku jsou velkou inspirací i slavné Postní přednášky v Notre-Dame. Ale v principu by nemělo jít o napodobování, nýbrž o nalezení vlastních nových přístupů. V tomto ohledu naše katedrála skrývá ohromný potenciál, který by se mohl postupně ještě více aktivovat.
Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články