Zděšení, které se nedá vypovědět

Vydání: 2021/20 Oslavy sv. Jana Nepomuckého, 11.5.2021

Šest dní po atentátu na papeže Jana Pavla II. v květnu 1981 napsal pro redakci tehdejších Katolických novin „reportážní dopis“ přímo z dějiště, náměstí sv. Petra ve Vatikánu, kardinál František Tomášek. V KN vyšel pod titulkem „Ke zpytování svědomí“.


Papež Jan Pavel II. po operaci na římské poliklinice Agostino Gemelli. Snímek L’Osservatore Romano

Ve středu 13. května odpoledne jsme očekávali před bazilikou sv. Petra na zcela naplněném náměstí v Římě příjezd Svatého otce. Všechno probíhalo v radostném vzrušení. Napětí se stupňovalo. Na věži baziliky odbíjela pátá hodina. To znamená, že očekávaný okamžik se přiblížil. Přítomní propukají v jásot. Svatý otec Jan Pavel II. stoje v otevřeném džípu s obvyklým otcovským úsměvem kyne na všechny strany, žehná, přijímá pozdravy nesčetných vztažených rukou. Právě s úsměvem vrátil do náručí matky dítě, které dostalo od něj zvláštní požehnání.

Vtom se událo něco, jako když z jasné oblohy sjede blesk. Třesklo několik střelných ran, vedle papeže stojící osobní sekretář a komorník zachytil klesajícího Svatého otce, jeho bílá klerika se zbarvila krví. Zděšení přítomných bylo tak velké, že se to prostě nedá vypovědět. Džíp se Svatým otcem nabíral stále větší rychlost k místu na nádvoří, kde – na levé straně baziliky – jsou při audienci vždy sanitní vozy záchranné služby. Svatý otec byl uložen do jednoho z nich a odvezen na polikliniku Agostino Gemelli. Nikdo z přítomných se nestyděl za slzy, bylo slyšet i pláč, ale především modlitby. Ano, právě modlitba vždy a zvláště v těžkých chvílích je největším světlem a sílou.

V 18 hodin byl již Svatý otec na operačním stole. Pro velkou ztrátu krve byly mu dány tři litry krevního plasmatu. Zjistilo se poškození v krajině břišní, rána na pravém rameni a levé ruce. Nebyla však zasažena žádná důležitá životní centra. Operace skončila ve 23 hodiny. Svatý otec byl po operaci uložen na resuscitační oddělení s intenzívní péčí. Přijal svátosti nemocných.

Útočník – vrah 23letý Turek Mehmet Ali Ağca po svém zločinu odhodil zbraň a snažil se uniknout. Byl však policií zajištěn a odveden. Jeho jméno je zaregistrováno mezinárodní policií. Před příletem Svatého otce do Turecka před dvěma roky prohlásil, že zavraždí papeže. Dostal se do vězení za to, že zavraždil šéfredaktora časopisu „Milliet“. Z vězení uprchl a pod falešným jménem zcestoval velkou část Evropy. Mluví anglicky. V Římě se ubytoval teprve před nedávnem v hotelu poblíž Vatikánu. Majitel hotelu sdělil policii mimo jiné, že měl mnoho telefonních hovorů s cizinou. Policie našla u něj větší částku peněz. Poněvadž disponoval velkými finančními prostředky, ačkoliv nebyl výdělečně činný, a měl četné kontakty s cizinou, je patrné, že akce toho druhu jsou záměrně organizovány. Je otřesná skutečnost takových džunglí ještě dnes!

Svatý otec vidí v útočníkovi ubohého, pomýleného člověka. Ve svém nedělním projevu to vyjádřil slovy: „Modlím se za bratra, který mě zranil a kterému jsem již odpustil.“

kardinál FRANTIŠEK TOMÁŠEK  (vyšlo v Katolických novinách 24/1981)

  

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Publicistika, ČlánkyAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay