Změní se po synodě jáhenská služba?

Vydání: 2019/44 Změní se po synodě jáhenská služba?, 29.10.2019, Autor: Karel Pučelík

Ve Vatikánu v neděli po třech týdnech jednání skončila zvláštní synoda o Amazonii. Synodní otcové navrhují papeži opatření, která by katolickou církev přiblížila kultuře domorodého obyvatelstva. Návrhy obsahují i zvláštní obřady pro region, širší pojetí jáhenské služby a dotýkají se životního prostředí.


Před zahájením synody papež František s jejími účastníky na Svatopetrském náměstí. Snímek ČTK

„Ve zjizvené tváři Amazonie vidíme, jak chyby minulosti nestačily k zastavení drancování lidí a způsobování ran našim bratrům a sestrám a naší sestře Zemi,“ řekl papež František při nedělní závěrečné bohoslužbě. Při následné modlitbě Anděl Páně na Svatopetrském náměstí se k synodě ještě vrátil a dodal, že „ryzí evangelium se inkulturuje“.

Biskupové na zvláštní synodě v sobotu 26. října odhlasovali závěrečný dokument, z něhož vyplývá právě důraz na sblížení církve s domácí kulturou a na blízkost lidem na okraji společnosti. „Domorodí obyvatelé požádali církev, zda bude jejich spojencem. Její odpovědí je ano,“ shrnul výsledky jednání zvláštní sekretář synodálního zasedání, brněnský rodák a nedávno jmenovaný kanadský kardinál Michael Czerny SJ, na svém twitterovém profilu.

Slyšet pláč země

Dokument zmiňuje nutnost reagovat na změny současného světa. Doporučení synodních otců, kterých hlasovalo 181, navrhují změny v pastorální, kulturní i ekologické rovině. Pozornost vzbudil i návrh kněžského svěcení „vhodných a osvědčených“ ženatých mužů, který mezi zúčastněnými biskupy získal při hlasování velkou podporu. Nadále by se církev měla zabývat nedostatečnou rolí žen v církvi.

Amazonie čelí nebezpečí vykořisťování přírodních zdrojů. Církev by takovému jednání měla předcházet, proto nově definovala „ekologický“ hřích. Druhý zvláštní sekretář biskup a apoštolský vikář diecéze Puerto Maldonado David Martìnez De Aguirre Guinea OP na tiskové konferenci uvedl, že církev má povinnost „slyšet pláč země“.

Konečné slovo v řešení pro Amazonii bude mít Svatý otec František, k němuž výsledky synodních jednání nyní putují. Papež je může využít při tvorbě exhortace, ale nemusí.

KAREL PUČELÍK

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, Zpravodajství



Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay