Zastavte represe věřících, žádá svět Čínu

Vydání: 2019/20 Biskupové k eurovolbám, 14.5.2019, Autor: Alena Scheinostová

Situace křesťanů v Číně se zhoršuje – varuje zpráva americké vládní agentury pro svobodu vyznání ve světě USCIRF. Totéž platí i pro další náboženství. Kritické je též nedávné usnesení Evropského parlamentu, které apeluje na Čínu, aby dodržovala základní svobody lidí víry.

V katedrále Neposkvrněného početí Panny Marie v Pekingu, kde sídlí místní biskup i úřad Vlasteneckého sdružení čínských katolíků, přistupují věřící ke svatému přijímání. Snímek neweurope.eu

„Společný hlas těch, kdo na celém světě bojují za svobodu vyznání a přesvědčení, musí vytrvale volat na poplach proti těm, kdo páchají a tolerují tento útlak,“ vyzývá USCIRF ve zprávě, zveřejněné na webu www.uscirf.gov. Komunistickou Čínu řadí mezi deset zemí, kde je situace zvláště znepokojivá. Vedle krutého útlaku muslimských Ujgurů či tibetských buddhistů podtrhuje perzekuci křesťanů všech denominací.

Útlak trvá navzdory dohodě

Navzdory tzv. prozatímní dohodě o jmenování biskupů, kterou čínské autority uzavřely v září 2018 se Svatým stolcem, se podle zprávy represe vůči katolíkům stupňují. „Čínská vláda touto dohodou ospravedlňuje nátlak na duchovní a laiky podzemní církve, aby se připojili k Vlasteneckému sdružení čínských katolíků (k oficiální části církve – pozn. red.),“ poukazuje USCIRF. Papež touto smlouvou sňal exkomunikaci ze sedmi vlasteneckých biskupů výměnou za právo veta při biskupských jmenováních ze strany tamní vlády. Zpráva však upozorňuje i na kontroverze, které tento krok vyvolává mezi čínskými katolíky. Za loňský rok pak jmenuje šest duchovních včetně jednoho biskupa, kteří byli zadržováni či vězněni, a zmiňuje zavírání kostelů podzemní církve, ničení křížů a konfiskace Biblí a náboženské literatury.

Zvláště tvrdý protikatolický postup pak zpráva připisuje úřadům v jihočínské provincii Che-nan, kde pro lidi mladší osmnácti let platí zákaz katechezí a účasti na bohoslužbách. Agentura Ucanews nedávno přinesla výpověď jednoho z kněží z této provincie o bodovaném dotazníku, který zde musejí vyplňovat všichni katoličtí duchovní. Zjišťuje jejich postoje k vlastenectví, oficiální církvi a morálním otázkám či znalosti ze světského a kanonického práva. „Pouze ti, kdo dotazníkem projdou, budou moci pracovat pro církev. Ostatním bude služba zakázána,“ tvrdí muž, skrytý za jméno Ma Tu.

Na stupňující se represe vůči křesťanům od podpisu smlouvy s Vatikánem důrazně upozorňuje též Evropský parlament (EP) ve svém usnesení z 18. dubna, dostupném i česky na www.europarl.europa.eu. Všímá si i sílícího útisku dalších náboženských skupin. „Náboženská svoboda a svoboda svědomí se ocitly v nejhorší pozici od 70. let,“ varuje EP a dodává, že v Číně se nachází jedna z nejpočetnějších skupin náboženských vězňů.

Útlak lidí víry se zhoršuje od nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga roku 2013. Komunistická vláda si jej dále usnadnila politikou sinicizace (počínšťování všech rovin života) a nařízeními z února 2018, jimiž zvýšila dohled nad náboženskými komunitami a jejich podřízení záměrům strany. Zvýšené kontroly obyvatel, jak stojí v usnesení EP, dosahuje také díky síti digitálních technologií, které rozpoznávají obličeje a shromažďují údaje.

Církev se spojí v modlitbě

„Křesťané, kteří patří jak k podzemním církvím, tak k církvím schváleným vládou, jsou terčem obtěžování a zadržování, pokračuje demolice kostelů, zabavování náboženských symbolů a zásahů proti křesťanským shromážděním,“ shrnuje EP. „Vyzývá(me) čínské orgány, aby ukončily kampaň namířenou proti křesťanským kongregacím a organizacím a aby učinily přítrž pronásledování a zadržování křesťanských pastorů a kněží a nuceným demolicím kostelů,“ zdůrazňuje proto EP a dodává: „Naléhavě žádá(me) čínské orgány, aby uplatňovaly ústavou garantované právo na svobodu náboženského vyznání v případě všech čínských občanů.“ Členské státy EU pak dokument vyzývá, aby na otázku náboženských práv myslely při všech jednáních s čínskými úřady a partnery.

V nadcházejícím týdnu, přesněji 24. května, se za křesťany v Číně modlí celá církev, a to na přání papeže Benedikta XVI. Ten roku 2008 svěřil osud věřících v Číně tamní patronce Panně Marii ze Še-šan, uctívané na poutním místě nedaleko Šanghaje jako Pomocnice křesťanů.

ALENA SCHEINOSTOVÁ
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay