Zaplaví Německo muslimové?

Vydání: 2007/6 Živá farnost, 5.2.2007

Za pouhých čtyřicet let prý bude v Německu, jež bylo vždy považováno za „křesťanskou“ zemi, více než polovina muslimů. Ze studie, kterou vypracoval pro německé ministerstvo vnitra Centrální institut islámského archivu v západoněmeckém Soestu, vyplývá, že v zemi stoupá nejen počet muslimských přistěhovalců, ale také běžných konverzí k islámu.

Podle výsledků studie bude u našich západních sousedů do roku 2046 více než polovina občanů vyznávat islám. Během následujících let se prý zdvojnásobí počet mešit. Jak uvedla agentura Kathnet, zatímco na přelomu tisíciletí přestoupilo k islámu okolo tří stovek Němců za rok, v roce 2005 už jich bylo minimálně čtyři tisíce.

MUSLIMY POTKÁVÁM každý DEN
Z údajů islámského archivu také vyplývá, že dříve k islámu přestupovaly především ženy, které uzavřely manželství s muslimem, nebo vysokoškolačky s „velkou láskou k Orientu“. Dnes už to prý jsou příslušníci všech společenských skupin. „Mnozí sekularizovaní Turci, kteří se již v Německu narodili, dostávají za manželky ,dovezené‘ ženy z Turecka, jež vyrostly v tradičním islámském prostředí,“ říká P. Bohuslav Švehla, farář české misie v Mnichově. „Tyto ženy jsou totiž schopné poslušně pracovat, vařit, vést domácnost, naučit své děti čisté turečtině i víře. To, že často žijí v izolovaném světě a že se nenaučí německy, nikoho nezajímá,“ dodává. S muslimy se setkává ve službách nebo na ulici denně a nemá s nimi problémy.
ratry, čtou Korán a scházejí se k modlitbě. Máme ve víře i v jejím prožívání mnoho společného. Spíše se obávám extremistů a fanatiků všech náboženství, kteří se na víru odvolávají a jí se zaštiťují,“ vysvětluje kněz.

NĚMCI VYMÍRAJÍ
Podle P. Švehly je velkým problémem současného Německa nedostatek vlastních dětí. Statistiky říkají, že aby se vyrovnal poměr Němců a cizinců, musela by mít každá Němka šest dětí. Kněz popisuje, že například ve třídě mateřské školy, která má 20 dětí, je běžně 17 cizinců a jen tři Němci. V různých spolkových zemích Německa se situace liší, ale i v Mnichově, kde je katolická víra a křesťanství oficiálním náboženstvím (např. v místnosti, kde se schází vláda, visí trvale kříž), je asi 100 modlitebních míst pro islámské obyvatelstvo a dvě mešity.
„Cizinci pracují ve všech službách, obchodech, v restauracích, jako zdravotníci v nemocnicích a domovech důchodců,“ vypočítává P. Švehla a dodává, že dnes by se Bavorsko bez cizinců už asi neobešlo. „Jak to bude za 40 let? Nevím. Třeba se svět opravdu obrátí a přijme Krista,“ uzavírá kněz.
(čtk, kathnet, kš) Sdílet článek na: 

Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay