Utichlo napůl české srdce nuncia

Vydání: 2016/22 Brno dostává pomocného biskupa, 24.5.2016

Symbolicky na svátek českého národního patrona sv. Jana Nepomuckého utichlo srdce kardinála Giovanniho Coppy.


Poslední rozloučení s kardinálem Giovannim Coppou vedl ve svatopetrském dómu ve Vatikánu papež František.Snímek ČTK

Papež František i Římská kurie se s kardinálem Coppou rozloučili ve středu 18. května při mši svaté ve vatikánské bazilice sv. Petra. Bohoslužbě předsedal kardinál Sodano, jenž ve své homilii označil Coppu za „moudrého a osvíceného služebníka, který věnoval přes šedesát let svého života sedmi papežům“.

„Osobně jsem velmi obdivoval jeho nasazení, s nímž ve věku už 65 let přijal s mladistvým entuziasmem funkci apoštolského nuncia v České republice a na Slovensku,“ zavzpomínal Angelo Sodano. „Jeho jméno si tam dodnes připomínají s požehnáním,“ zdůraznil tento někdejší vatikánský státní sekretář, který s bývalým nunciem v České republice řadu let úzce spolupracoval.

Kondolenci do rukou děkana kardinálského sboru adresoval i ministr zahraničí České republiky Lubomír Zaorálek.

Gioanni Coppa o svém srdci mnohokrát zopakoval, že jeho polovinu zanechal právě v Česku. „Omlouvám se, že stále používám stejného příměru, ale je to tak. Těch jedenáct let bylo nejkrásnějším obdobím mého života. Obdivoval jsem sílu kněží, biskupů, řeholnic, řeholníků i prostých věřících, kteří v těžkých dobách přinášeli svědectví evangeliu. Právem jsem jim mohl říkat: jste pro mne příkladem,“ vzpomínal při příležitosti svých sedmdesátin Giovanni Coppa na stránkách KT. A připomínal okolnosti, které ho k Česku – jak sám přiznával – doživotně připoutaly: „Přijížděl jsem do farností, kde poprvé viděli biskupa, a ke všemu zástupce papeže ve své zemi.“

Přitom o Čechách a Moravě i místní církvi netušil arcibiskup Coppa v době svého jmenování nunciem téměř nic. Přiznal dokonce, že ani nevěděl, kde naše země přesně leží. „Věděl jsem pouze, že existuje, protože jsme měli doma překrásný servis skleniček z českého skla, který maminka dostala jako svatební dar,“ prozradil před lety v rozhovoru pro KT.

Jeho pozdější hvězdná kariéra nuncia v Československu a následně v Česku se vepsala nejen do dějin místní církve při obnově církevních struktur, organizaci papežských návštěv a znovuobjevení vztahů různých společenských vrstev s církví, ale i do srdcí lidí zdánlivými maličkostmi.

Sloup ztratil čestného občana

„U nás byl Giovanni Coppa celkem pětkrát,“ vzpomíná emeritní starosta městyse Sloup v Moravském krasu Josef Mikulášek. Poprvé jej pozvali na korunovaci Bolestné Panny Marie v roce 1996. Místní lidé měli nuncia tak rádi, že jej zastupitelstvo prohlásilo čestným občanem Sloupu. Dlužno dodat, že toto čestné občanství nebylo zdaleka jediné.

„Po čase jsme se při procházce Prahou ocitli u nunciatury a přišel bláhový nápad pana nuncia pozdravit. Návštěva bez ohlášení prý není možná. Nakonec to ale skončilo jinak. ,Můj starosto!‘ volal nuncius, který nás nechal zavolat zpět. Byl srdečný a radostný jako vždy, mluvil o tom, jak moc si čestného občanství váží. Já jsem oponoval, že Sloup je malý, nedůležitý a že ho občanstvím poctila už velká města, třeba Karlovy Vary. A on se jen šibalsky usmál: ,Důležité je, že Vary kopírovaly Sloup a ne naopak!‘“ vzpomíná Josef Mikulášek.

Celá vesnice mu vyšla naproti

Podobně blízký byl Giovanni Coppa i mnoha poutním místům. Na tradiční májovou korunovační pouť jej pozvali před dvaceti lety například Žarošané.

„Celá vesnice mu vyšla vstříc v krojích. Nešetřil časem a každému z krojovaných osobně požehnal. A to jich byly stovky,“ vypráví pamětnice Eliška Vachová, která tehdy nuncia obsluhovala u stolu.

Za nějaký čas se vypravila na pouť do Křtin, kde právě arcibiskup Coppa pobýval. Po mši svaté pohostil místní kněz poutníky dobrou slivovicí se slovy, že ji přivezli farníci ze Žarošic. „Giovanni Coppa zbystřil, poznal mě v houfu poutníků a srdečně pozdravil. Měl dar neformálně vyslechnout a potěšit úplně každého.

Když jsme se loučili, musela jsem mu slíbit, že vyřídím pozdravy panu faráři, všem farníkům a hlavně naší patronce. Vzpomínám, jak si pamatoval a s úctou přesně vyslovil její dlouhý historický název: Stará Matka Boží Žarošická,“ uzavírá Eliška Vachová.
(mach, vaš)

V kostele sv. Voršily v Praze se v čase uzávěrky uskutečnila zádušní bohoslužba, kterou vedl současný nuncius v ČR Giuseppe Leanza.


Giovanni Coppa (9. listopadu 1925 až 16. května 2016) pocházel ze severu Itálie, ve státním sekretariátu Vatikánu pracoval od roku 1958. Zúčastnil se druhého vatikánského koncilu jako expert na latinu, byl velkým znalcem sv. Ambrože. Působil jako poslední apoštolský nuncius v Československu (1990–1993) a první v České republice (1993–2001) a na Slovensku (1993 až 1994). Při konzistoři 24. listopadu 2007 ho papež Benedikt XVI. jmenoval kardinálem.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, ZpravodajstvíAktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay