Společně pro Evropu

Vydání: 2004/21 Úcta k rodičům, 2.9.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová

Ve Stuttgartu o míru, dialogu, integraci a solidaritě
Ve stuttgartské sportovní H. M. Schleyer Halle se sešlo 8. května 10 000 osob (z toho přibližně 7000 Němců a 3000 cizinců) ze 150 křesťanských hnutí, komunit a skupin, aby manifestovali svůj úmysl být v Evropě s Bohem. V okamžiku, kdy se do Evropské unie začlenilo dalších deset států, se tak započala nová cesta společenství, spolupráce a duchovní jednoty kontinentu.


Pomocí satelitu bylo spojeno s děním ve sportovní hale asi 150 evropských i mimoevropských měst. Setkání se zúčastnilo na 40 kardinálů, biskupů a představených evangelické, katolické, pravoslavné a anglikánské církve i zástupci mezinárodních ekumenických organizací. Za jednu z nosných myšlenek lze označit větu: „Díky nástroji, který nám předal Kristus, totiž lásce, lze vytvořit opravdovou Evropu ducha a všeobecného bratrství. Ježíš je naší hlavou a my jsme jeho společenství, toto je naděje pro Evropu.“

Pozdravný dopis zaslal konferenci německý prezident Johannes Rau: „Považuji za dobré a správné, že vaše křesťanské komunity společně usilují přinést duchovní příspěvek k jednotě Evropy.“ Bertie Ahern, premiér Irska a prezident Evropské rady, účastníkům vzkázal: „Vaše setkání naplno vystihuje pohled na Evropu jako na místo rozmanitosti, jednoty a míru. Tento pohled je i srdcem pohledu Evropské unie. Mimořádně si cením vašeho poslání v Evropě.“

Datum konání konference, 8. května, zároveň účastníkům připomnělo výročí roku 1945, kdy právě ve Stuttgartu evangeličtí biskupové a vedoucí církevní představitelé poprvé vyslovili společné vyznání válečných vin. Podle Friedricha Aschoffa, zodpovědného za Charismatickou obnovu v evangelických církvích, to byl pro Němce skutečný moment vyrovnání se s tímto problémem a setkal se s velkou odezvou.

EVROPA JAKO ŽIVÝ ORGANISMUS
„Evropa ducha se stane skutečností, když člověk otevře svoje srdce Božímu slovu. Hnutí zrozená z daru evangelia chtějí odevzdat tento dar Evropě. Evropa nemůže žít pro sebe! Afrika má s námi společný úděl. Společně přežijeme, nebo společně zahyneme. Evropa ducha nemá hranice, je spojením všech,“ upozornila zakladatelka Hnutí fokoláre Chiara Lubichová na skutečnost, že dvě třetiny světa trpí nedostatkem. Láska, kterou nabízí jako alternativu Kristus, vyžaduje milovat nejen příbuzné a přátele, ale i lidi nám nesympatické, cizince nebo ty, kteří věří jinak. „Není to láska založená na slovech, není platonická ani sentimentální, ale jde o konkrétní lásku, jež vyžaduje přistoupit ke skutkům,“ dodává.

Andrea Riccardi, zakladatel komunity Sant´Egidio, zdůraznil důležitost úmyslu: „Starobylost křesťanství se spojuje s mladistvostí výrazu a se smyslem pro budoucnost. V Knize Sirachovcově se uvádí, že úmysl člověka mění tvář buď na dobrou, nebo na zlou.

„Jestliže chceme vytvořit Evropu, která má mít budoucnost, potřebujeme si uvědomit hodnotu každého člověka. Musíme zabránit tomu, aby se evropská společenství stala džunglí dravé morálky! Lidé v Evropě potřebují novou zkušenost s Boží láskou, aby mohli milovat. V budoucnu to nebudou instituce, kdo osloví srdce lidí. Toužím po zázraku, který se stal o Letnicích,“ dodává Ulrych Parzany, vedoucí mezinárodní evangelizační iniciativy ProChrist.

Významným účastníkem konference byl bezesporu Romano Prodi, předseda Evropské komise: „Evropa je velkým politickým projektem. Udrží se ale jen tehdy, když bude mít silného ducha, jen když bude mít duši. Když chceme být evropskými občany, nemusíme dávat víru do závorek, naopak. Křesťané mohou být kvasem a semenem nových dějin za současného dialogu s Židy, muslimy a osobami jiného přesvědčení.“

O názor na význam stuttgartské konference jsme požádali také kardinála Miloslava Vlka, který se osobně setkání zúčastnil: „Každý organismus, jenž má být živý, potřebuje duši. Podobně je tomu i s EU. Duší Evropy je křesťanské poselství. Nikdo nemůže vystačit sám se sebou, to by se ocitl ve vězení. I národy potřebují otevřenost jeden k druhému. To přináší křesťanství. Právě křesťané disponují dynamikou, ale také pomocí Boží. Význam tohoto setkání vidím v živém, silném znamení, že je to možné. Toto znamení je důležité. Ano, právě znamení, a ne řeči!“

Setkání ve Stuttgartu probíhalo v atmosféře radosti a jednoty.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay