Po stopách Jana Pavla II.
Vydání: 2006/16 Místo studentů v církvi, 18.4.2006, Autor: red
Papež Benedikt XVI. navštíví Polsko již příští měsíc
Ve dnech 25. - 28. května bude Polsko hostit Benedikta XVI. Návštěva je poctou, kterou chce současný papež vzdát Janu Pavlu II. a je zároveň první zahraniční cestou, která se koná na papežovo přání. Koneckonců již před měsícem papež v rozhovoru pro Radio Vatikán pronesl slova: „Jsem šťastný, že Polsko navštívím.“
„Výjimečnost apoštolské návštěvy Benedikta XVI. spočívá mimo jiné ve vůli vzdát čest svému předchůdci na Petrově stolci a uctít zemi, církev, diecéze a rodné město Jana Pavla II.,“ řekl v rozhovoru pro Radio Vatikán apoštolský nuncius v Polsku, arcibiskup Józef Kowalczyk. Právě proto Benedikt XVI. navštíví především místa, která jsou svázaná s osobou jeho předchůdce. „Cesta se uskuteční po stopách Jana Pavla II.,“ uvedl hlavní organizátor papežských cest Alberto Gasbarri. Po setkání s duchovními a polským prezidentem ve Varšavě, se papež zúčastní bohoslužby na náměstí Pilsudského - tedy tam, kde Jan Pavel II. sloužil svou první mši na území své vlasti v roce 1979. Z Varšavy odcestuje do Čenstochové, kam Jan Pavel II. zavítal pokaždé, když byl v Polsku. Benedikt XVI. navštíví samozřejmě také Wadowice, rodiště Karola Wojtyły, svatyni Božího milosrdenství v krakovských Lagiewnikách a Kalwarii Zebrzydowskou. Očekává se také, že se - podobně jako jeho předchůdce - ukáže věřícím z oken arcibiskupského paláce v Krakově. Na tamější pláni Blonia pak vyvrcholí apoštolská cesta mší svatou v neděli 28. května.
Papežovým zvláštním přáním je navštívit také bývalý koncentrační tábor v Osvětimi. Tam se, ještě coby kardinál Ratzinger, podíval již v roce 1980.
VŘELÉ PŘIJETÍ
„Samozřejmě že tato návštěva se bude lišit od návštěvy polského papeže, ale Poláci určitě přivítají Benedikta XVI. velmi vřele. Jsou vždy vděční novému papeži, když při svých veřejných vystoupeních zdůrazňuje zásluhy svého předchůdce. Velmi rychle odstartoval proces blahořečení Jana Pavla II., jmenoval jeho sekretáře krakovským arcibiskupem, následně kardinálem a často také promlouvá v polštině,“ říká Juraj Limanówka z tiskové sekce přípravného týmu papežské návštěvy. Dodává, že někteří očekávali, že by Karol Wojtyła mohl být blahořečen již během této návštěvy. Kardinál Dziwisz, někdejší sekretář Jana Pavla II., však prý uvedl, že Jan Pavel II. patří celé církvi, a proto by jeho blahořečení mělo proběhnout v Římě. To však pravděpodobně nesníží počet věřících, kteří se přijdou s papežem setkat. Očekává se, že účast bude stejně hojná jako za Jana Pavla II. včetně 3 000 novinářů z celého světa.
(kab, lim, vap)
* * *
Joseph Ratzinger zná zemi
svého předchůdce
„Poprvé jsem byl v Polsku s Janem Pavlem II. v roce 1979. Byla to nezapomenutelná návštěva jeho vlasti a zároveň také krásná zkušenost, protože jsem cítil entuziasmus víry, sílu podpory vůči ateismu, sílu opory katolické víry,“ řekl papež. V následujících letech navštívil jako arcibiskup a posléze kardinál Polsko ještě sedmkrát - naposledy Krakov v roce 2003 ve funkci papežského legáta. „Po temné historii, kterou už máme ve vztazích Poláků a Němců za sebou, je skutečnost, že jste mě pozvali, mimořádně cenným znamením víry, která má moc sjednocovat a smiřovat, která dává sílu odpouštět. Za ten dar odpuštění, pokoje a bratrstva, chci poděkovat,“ řekl Joseph Ratzinger při návštěvě Krakova v roce 1980. Například v Lublinu, osm let poté, obdržel nynější papež čestný titul na katolické univerzitě, druhý takový titul pak získal v roce 2000 na Papežské teologické fakultě ve Vroclavi.
Papež Benedikt XVI. často promlouvá k Polákům v jejich rodné řeči. Na internetové stránce www.b16.pl, věnované papežské návštěvě v Polsku, jsou k dispozici jeho promluvy k Polákům. Jejich počet je úctyhodný - blíží se k devadesátce. „Zdravím zde přítomné Poláky. Společně s vámi děkuji Bohu za pontifikát mého velkého předchůdce Jana Pavla II.,“ řekl papež v jednom z posledních pozdravů - během generální audience 5. dubna.
Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články