Papežovo poselství z Hirošimy

Vydání: 2019/48 Papežovo poselství z Hirošimy, 26.11.2019, Autor: Karel Pučelík

V Thajsku a Japonsku přivítali papeže Františka. Ten se setkal s katolickými menšinami i s buddhisty a vyzval k jadernému odzbrojení.


Papež na místě výbuchu atomové bomby v Hirošimě označil jaderné zbrojení za nemorální. Snímek ČTK


Papež František na celý týden odcestoval na svou 32. zahraniční cestu (19. až 26. listopadu), na apoštolskou návštěvu do Thajska a Japonska. V případě obou zemí jde teprve o druhé setkání s hlavou katolické církve. Jan Pavel II. do Thajska přijel v roce 1984 a do Japonska o tři roky dříve.

Obě země Dálného východu patří k těm, kde žije jen malé procento katolíků. V sedmdesátimilionovém Thajsku jich je pouze 300 tisíc, ve stodvacetimilionovém Japonsku jen něco přes milion. Papež však kromě návštěvy katolických diaspor oslovoval příslušníky jiných náboženství a vyzýval je ke spolupráci nebo upozorňoval na sociální i politické problémy.

Hned po příletu do Bangkoku se objal se svou sestřenicí Anou Rosou Sivoriovou, salesiánkou, která se tam vydala před více než půlstoletím. Pracuje v jedné ze škol, které zde řád provozuje. Papeže doprovodila i k thajskému monarchovi Ramovi X. a jejich rozhovor překládala. „Mnozí buddhisté prohlašují, že papeže rádi poslouchají, protože mluví jasně a jednoduše,“ uvedla už před papežským příletem s tím, že zemi zachvátila doslova „papežská horečka“.

V Thajsku se Římský biskup setkal s představitelem buddhistů Somdet Phra Ariyavongsagatananem. „Naši předkové ve víře by byli velmi šťastní, kdyby viděli nesmírný pokrok v našem hlubokém a trvalém přátelství,“ přivítal buddhistický patriarcha Svatého otce, který se pak vydal i mezi tamní mnichy. Předseda Thajské biskupské konference Louis Chamniern Santisukniran papeže nazval „mostem mezi náboženstvími“.

V Japonsku, kam před 470 lety přišel hlásat křesťanství sv. František Xaverský, se papež František setkal i s novým japonským císařem Naruhitem a premiérem Šinzem Abem. Největší pozornost pak vzbudila návštěva Hirošimy a Nagasaki. Využívání atomové energie k válce označil Svatý otec za nemorální. „Modlitba, neúnavná snaha prosazovat dohody a důraz na dialog ať jsou ‚zbraněmi‘, do nichž vkládáme důvěru, a také zdrojem inspirace pro úsilí o budování spravedlivého a solidárního světa, skýtajícího reálné záruky míru,“ vyzval papež v projevu v Nagasaki k odzbrojení. Modlil se i s těmi, kdo přetrpěli trojí katastrofu z roku 2011 ve Fukušimě. Dále se setkal s jezuity, biskupy či mladými Japonci.

Ač není katolíků v těchto zemích mnoho, mají tam svou tradici i svaté vzory. Papež připomněl thajského blahoslaveného kněze Nicholase Bunkerda Kitbamrunga, který zemřel ve vězení na sklonku 2. světové války. Papež vzpomněl i na japonské mučedníky v čele se sv. Pavlem Mikim, kteří se stali oběťmi pronásledování v době, kdy se Japonci bránili západním vlivům.

KAREL PUČELÍK

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay