Nedostatečná výživa způsobuje slepotu
Vydání: 2005/5 Žehnání věcí, 25.1.2005, Autor: Kateřina Beščecová
Adjamal je desetiletý afghánský chlapec, který stejně jako přibližně 50 % tamní populace dlouhodobě trpěl podvýživou. Jejím následkem došlo k porušení oční rohovky. Pokud mu ji lékaři netransplantují, přijde o zrak. Tento zákrok se ovšem v Afghánistánu neprovádí. Zatím...
S nápadem, jak chlapci pomoci, přišlo sdružení Berkat a zahájilo projekt „Adjamal“. „Naším cílem je pomoci Adjamalovi i dalším pacientům. Rozhodli jsme se, že operace neproběhne v Praze, ale uskutečníme ji přímo na oční klinice v Kábulu,“ vysvětluje MUDr. Martin Filipec, který bude chlapce operovat, a zároveň místní lékaře naučí, jak transplantaci provádět. „Nejprve si to vyzkoušejí na zvířecích očích, při operaci Adjamala budou přihlížet, a další už budou dělat sami, za mojí asistence,“ říká lékař a dodává: „Když chce člověk pomáhat, nemá dávat ryby, ale síťě.“
Zakladatelka sdružení Berkat, novinářka Petra Procházková, která nyní v Kábulu působí a zprostředkovává komunikaci mezi doktorem Filipcem a afghánskými lékaři, líčí, že věčně nastydlý Adjamal, který nikdy nechodil do školy a zpočátku působil jako zaostalý, žije v horské vesničce Tagau s matkou a šesti sourozenci. Jeho otec byl zastřelen. Chlapec má být budoucím živitelem rodiny – tedy pokud bude vidět. „Jakmile budeme mít shromážděné peníze, které pokryjí náklady, operace může začít,“ říká Petra Procházková a podotýká, že lékař i ostatní dobrovolníci pracují bez nároku na odměnu. „Zatím máme zhruba 300 000 korun, což je polovina potřebných peněz,“ líčí Marta Nollová, která nemocného chlapce objevila. Doufá, že v červenci tohoto roku už by mohla být celá částka na operaci vybrána. Koneckonců kábulští lékaři jsou podle slov Petry Procházkové projektem nadšeni a nemohou se dočkat, až u nich proběhne první transplantace.
Více informací najdete na Sdružení Berkat
Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články