Jak prožívají půst naši sousedé?

Vydání: 2018/9 Jak prožívají půst naši sousedé?, 27.2.2018, Autor: Alena Scheinostová

Štědrost, solidarita a citlivost k osudům druhých na celé planetě. Právě taková je postní doba křesťanů v okolních zemích.


Křížové cesty se v postním období konají většinou uvnitř kostela. Farnost Stodůlky v Praze se ale rozhodla spojit je s procházkou v přírodě. Každou neděli ve tři odpoledne tak farníci vyrážejí k některému kostelu, křížku či kapličce. Minulou neděli zamířili k poustevně na Cibulce, tuto neděli je čeká cesta ke kostelu sv. Petra a Pavla v Řeporyjích. Snímek Martin Myslivec/Člověk a Víra


„Nedávám almužnu, ale dělím se. Dávám to, co si sám odepřu.“ Taková je ústřední myšlenka slovenské postní aktivity Podělme se, která se koná pod záštitou tamního Katolického hnutí žen. Princip je jednoduchý: místo celého oběda si lidé dají za stejnou cenu jen polévku a finanční rozdíl směřuje na podporu určeného projektu. „Neexistuje nějaká ‚hlavní centrální polévka‘. Organizuje se na celém Slovensku od východu po západ a peníze se sbírají na účet,“ vysvětlila koordinátorka projektu Mária Demeterová. Na sbírkové konto mohou dárci samozřejmě přispívat, aniž by využili možnost polévku ochutnat. Vařením a prodejem polévek se zapojují farnosti, řehole, ale i jednotlivci nebo rodiny.

Na pomoc potřebným ekumenicky

„Velmi známá je polévka, kterou arcibiskup Zvolenský a biskup Haľko každoročně ve spolupráci s milosrdnými bratry podávají v Bratislavě,“ připomněla koordinátorka. Například v úterý 27. února budou postní polévku osobně nabírat zase biskupové Marek Forgáč a Bernard Bober v centru Veritas v Košicích. Sbírka Podělme se potrvá až do 31. května a její výtěžek poputuje na zřízení krizového centra pro těhotné ženy a matky v nouzi v Košicích-Šaci. Do loňského ročníku, který podpořil vznik centra pro matky v tísni v Ružomberku, se zapojilo 276 různých aktivit a čistý výnos byl přibližně 30 tisíc eur (asi tři čtvrtě milionu korun).

Ekumenicky pojímá postní sbírku polská Charita: postní almužnu pořádá společně s pravoslavnou charitou Eleos a s Diakonií Polské evangelické církve augsburského vyznání. S mottem „Dar juniora senioru“ zahájili představitelé těchto tří charit už její 23. ročník. Dětem a mladým lidem rozdají 650 tisíc (katolíci), respektive 20 tisíc (pravoslavní) a 12 tisíc (evangelíci) pokladniček, do nichž budou lidé moci vkládat své dary. Pokladničky pak budou předány diecézím, které zastřešují projekty na podporu starých a potřebných lidí.

„Chceme společnost učit umění dělit se s potřebnými a začínáme s tím u nejmenších,“ řekl P. Krzysztof Sroka z polské Charity, jak citovala katolická agentura KAI. „Každý z nás jednou bude seniorem. To, jestli nám pak pomůže mladý člověk, závisí na tom, jakou generaci vychováme,“ navázal ředitel Charity Eleos Doroteusz Sawicki. Ekumenický charakter sbírky podle něj odráží snahu oslovit s myšlenkou postní solidarity co nejširší spektrum lidí, bez ohledu na jejich vyznání či názory. „Neočekáváme ale od lidí slova díků. Chceme to dělat ve jménu naší lásky k Bohu,“ připomněl Sawicki.

Liturgií v mnichovské katedrále zahájil předseda Německé biskupské konference kardinál Reinhard Marx na první postní neděli Postní akci, kterou od roku 1989 pravidelně pořádá biskupská charita Misereor. Mše se zúčastnili mj. zástupci bavorské vlády. Letos má kampaň slogan „Už jsi dnes změnil svět?“. Kardinál Marx v kázání připomněl, že smlouva, kterou Bůh uzavřel s člověkem po potopě, zahrnuje všechny lidi a celé stvoření. „Doba je zralá na evangelium – dobrou zprávu od Božího lidu – a vyžaduje, abychom si počínali solidárně,“ podtrhl kardinál a odkázal v tom na Františkovu encykliku Laudato si’.
Jako příklad bližních, na které by němečtí křesťané neměli zapomínat, byli letos vybráni obyvatelé Indie. Indická církev se proto tentokrát na Postní akci podílí – kampaň spojená s finanční sbírkou probíhá paralelně v obou zemích.

Vzdělávají a rekvalifikují

Misereor prostřednictvím svých místních partnerů v Indii pomáhá třeba lidem, jejichž živobytí ohrožuje klimatická změna a zápasí o kvalitní půdu a vodní zdroje. „V městských slumech lidé zřizují budovy, kde by se mohly učit děti a školit ženy, aby děti získaly základní vzdělání a ženy si uměly vydělat na živobytí. Úsilí o posílení práv nekvalifikovaných, ale i kvalifikovaných dělníků zase pomáhá lidem žít důstojně,“ vypočítává dále Franz Gulde, šéf vzdělávacích a pastoračních projektů Misereoru.

Výtěžek Postní akce podpoří iniciativy v Africe, Latinské Americe a Asii. Misereor aktuálně pomáhá v 90 zemích a prostřednictvím lokálních partnerů podporuje 3 000 projektů. Za 60 let existence věnovali dárci skrze tuto biskupskou charitu více než 7 miliard eur (přes 177 bilionů korun).

ALENA SCHEINOSTOVÁ
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, ZpravodajstvíAktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay