Církev v Thajsku žádá demokracii
Vydání: 2006/40 Cizinci v české církvi, 3.10.2006
Thajská armáda, jež se 19. září chopila moci, nyní dokončila návrh prozatímní ústavy, kterou předala králi ke schválení. Ke slovu se po vojenském puči a svržení předsedy vlády Tchaksina Šinavatry přihlásila také katolická církev.Nová ústava má zabránit tomu, aby premiér zneužíval svou funkci, jak tomu bylo podle pučistů v případě Tchaksina Šinavatry. K puči došlo v době, kdy Šinavatra (údajně s nápadně velkým množstvím zavazadel) odcestoval do New Yorku na valné zasedání OSN. Jeho návrat do vlasti se v blízké budoucnosti neočekává.
Jak uvedla rakouská stanice ORF, římskokatolická církev v zemi požaduje rychlý návrat k demokracii. Kardinál Michael Kitbunchu (bangkocký arcibiskup) doufá v rychlé uklidnění situace. „Naštěstí zde nepanuje sebemenší náznak násilí nebo odporu,“ uvedl pro zpravodajskou agenturu KNA.
Předseda komise Iustitia et Pax v Thajsku biskup Michael Bunluen Mansap označil převzetí moci jako šanci na proces změn v zemi. „Za vlády Tchaksina Šinavatry se konzum a materialismus staly hlavními hodnotami mnoha obyvatel Thajska. Neměli jsme šanci zprostředkovat naší společnosti křesťanské sociální učení,“ řekl biskup a vyzval všechny katolíky, aby se zapojili do politického a společenského života.
V zemi, která zažila od roku 1932 devatenáct pučů, tvoří katolíci z celkových dvaašedesáti milionů obyvatel jen nepatrnou menšinu - okolo 300 000 lidí.
(čtk, orf, red) Sdílet článek na:
Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články