Čína vyhání křesťany ze země
Vydání: 2007/30 Jak vychovat děti ve víře?, 24.7.2007
Jen od dubna do června tohoto roku vyhnala čínská vláda ze země přes stovku křesťanů-cizinců, kteří zde žili již více než patnáct let. Důvod? Olympijské hry 2008 v Pekingu by pro ně mohly být dobrou příležitostí pro evangelizaci.O tajném „masovém vyhnání“ křesťanů ze země, nazvaném „Tajfun č. 5“, informovala agentura AsiaNews spolu s Asociací na pomoc Číně. Cílem vlády je co nejvíce zabránit misionářským aktivitám v zemi během blížící se olympiády. Vyhnaní křesťané uvedli, že byli zatčeni a vyslýcháni, následně jim úřady zabavily cestovní pasy a zakázaly přístup do země minimálně po dobu příštích pěti let. Čínské ministerstvo zahraničí se k případu odmítlo vyjádřit. Americká velvyslankyně v zemi jen zmínila, že ví o některých deportacích, ovšem nebyly k nim udány důvody.
Jak uvedla agentura Kathnet, komunistická vláda kontroluje každou náboženskou aktivitu a misionáře trestá pokutami či vězením. Mnoho křesťanů proto šlo pracovat do oblastí vzdělávání či hospodářství, kde se snaží dál tajně evangelizovat. Přes všechny snahy čínské vlády však svítá další naděje pro křesťany: jak uvedla agentura Kathnet, na olympiádu se hodlají přihlásit tisíce dobrovolných misionářů z celého světa, aby zde šířili „radostnou zvěst“.
(Kathnet, kš)
- Reakce na nedávno zveřejněný papežův list čínským katolíkům (informovali jsme o něm v minulém čísle KT) jsou pozitivní, a to jak ze strany biskupů a věřících podzemní církve, tak ze strany státem uznaného vlasteneckého sdružení čínských katolíků. Uvedl to vatikánský státní sekretář, kardinál Tarcisio Bertone. Oficiální reakce vlády ale zatím chybí.
- Vláda čínské provincie Zheiang nařídila demolici tří protestantských kostelů. Každý z nich měsíčně navštěvovalo v průměru osm set věřících. Podle Asociace na pomoc Číně vládě vadilo, že kostely navštěvovalo víc lidí než ty, které uznává stát.
(RaVat, red) Sdílet článek na:
Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články