Bukurešť jako most mezi Východem a Západem

Vydání: 2005/41 Život rodiny po odchodu dětí z domova, 4.10.2005, Autor: podle agentur

Setkání, které probíhalo na pozadí ještě nedořešených otázek mezi řeckokatolickou a Rumunskou ortodoxní církví a problémů týkajících se církevního majetku zkonfiskovaného během komunistického režimu, tak znamenalo pro přítomné novou naději. Vděčnost a dík Rumunské pravoslavné církvi vyjádřil ve svém listu zaslaném do Bukurešti předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů kardinál Walter Kasper. „Ve stopách svého předchůdce papež Benedikt XVI. opakovaně vyjádřil své přání pracovat na velkém cíli - obnovení jednoty křesťanů a vyzývá nás, abychom tento závazek vyjádřili konkrétními gesty,“ vzkázal kardinál Kasper a zároveň zaslal své pozdravy a povzbuzení všem zúčastněným. Bukurešťský arcibiskup Joan Robu pak ve své homilii uvedl: „Vy, kteří jste mezi námi prožívali tento týden, jste pro nás pramenem života a nových myšlenek. Je to pro mne opravdová naděje na jednotu.“
Mezi 40 biskupy ze 16 zemí byli zástupci pravoslavné, syrské ortodoxní, anglikánské i evangelicko-luteránské církve, 14 katolických biskupů a také zástupce metodistické církve. Za Českou republiku se setkání zúčastnili pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, plzeňský biskup František Radkovský a pravoslavný olomoucko-brněnský biskup Simeon Jakovljevič.

POKUD CHCEME, MŮŽEME TO UDĚLAT
Patriarcha Teoktist, který mezi biskupy přišel hned několikrát a sloužil také 25. září nedělní liturgii, na závěr setkání pronesl k biskupům různých církví povzbudivá slova nabádající k jednotě: „V těchto dnech jsem měl možnost vyslechnout si mimořádné věci. Vidíme, že svět se od Krista vzdaluje... A bohužel shledávám, že jsme ještě daleko od okamžiku, ve kterém budeme moci společně svědčit, že plně sloužíme Spasitelovu slovu. Milujme jedni druhé, abychom mohli svědčit o téže myšlence: existuje jedno slovo, které nás v každé chvíli rozehřeje. Když jsem naslouchal vyprávění mladých (kteří setkání také navštívili - pozn. red.), představoval jsem si, jak by bylo blahodárné, kdybychom se i my, biskupové i naše církve, zkusili znovu postupně podívat na jednotlivé problémy, kvůli kterým jsme zatrpklí. Zkusme podle příkladu těchto mladých najít cesty, jak řešit problémy, které dosud máme. Pokud chceme, můžeme to udělat...“

Sdílet článek na: 

Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay