Biskupové: Evropa potřebuje stabilní rodiny

Vydání: 2016/38 Papež dostal sochu sv. Anežky, 13.9.2016

Předsedové biskupských konferencí střední a východní Evropy zasedli ve dnech 8. a 9. září v Bratislavě, aby diskutovali o tématu „Migrační krize a rodina“.


Biskupové ze střední a východní Evropy během dvoudenního setkání také sloužili v bratislavské katedrále sv. Martina mši svatou za rodiny. Snímek TK KBS / Peter Zimen

Mezi účastníky z Maďarska, Litvy, Polska, Bulharska, Ukrajiny, Albánie a dalších zemí byl i kardinál Dominik Duka a maďarský kardinál Péter Erdő, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE). Prohlášení biskupů přinášíme v plném znění.

Dvacet sedm let po pádu komunistických režimů ve středovýchodní Evropě čelí evropský kontinent novým výzvám. K největším z nich patří krize rodiny, spojená s demografickou krizí, krize víry a krize kulturní identity. V posledním období několik zemí čelí přílivu migrantů z Blízkého východu a Afriky. Ve dnech 8. a 9. září se představitelé biskupských konferencí středovýchodní Evropy setkali na Slovensku, které aktuálně předsedá Radě Evropské unie, aby diskutovali o těchto tématech.

Podle účastníků setkání je důležité, aby mezi evropskými státy existovalo skutečné partnerství založené na stejné důstojnosti všech národů a vzájemné úctě. Stejně je důležité, aby veřejné národní a evropské struktury rozvíjely skutečný dialog se zástupci křesťanských církví a představiteli jiných náboženství.

Biskupové pokládají za nezbytné oživit uvažování nad identitou Evropy, která vždy byla spojena s rodinou založenou na manželství mezi jedním mužem a jednou ženou. Pouze společnost s potomstvem je společnost s nadějí. Církev si je vědoma své povinnosti vydávat ve světě svědectví o Kristově dobré zvěsti. Proto oceňuje a podporuje rodinu, základní lidské společenství vytvořené podle plánu Stvořitele.

Bohužel některá rozhodnutí evropských struktur rodinu a ochranu života ohrožují. Evropa v současnosti potřebuje především stabilní rodiny a rozumnou demografickou politiku. Imigrace není řešením demografické krize.

Je třeba pokročit se štědrostí i moudrostí

Účastníci setkání hluboce soucítí s utrpením lidí, kteří prchají před válečnými konflikty, především před boji v Sýrii. Zároveň se jich bolestně dotýkají teroristické útoky, které v Evropě způsobily mnoho obětí. Pokládají proto za nutné, aby se věnovalo více pozornosti komunikaci s islámským světem a více sil pomoci nejchudším – na základě přikázání lásky.

Biskupové pociťují zvláštní povinnost pomáhat pronásledovaným křesťanům, ale nevylučují ze svého srdce žádnou osobu, která potřebuje pomoc – jak v krizových oblastech světa, tak i v našich zemích.

Při sledování těchto lidských a křesťanských cílů je třeba pokročit se štědrostí i moudrostí, hodnotíce kulturní, náboženské a ekonomické okolnosti evropských národů, jakož i těch, kteří přicházejí. Biskupové si uvědomují důležitý rozdíl mezi situací v evropských zemích, které jsou cíli migračních toků, a situací v zemích středovýchodní Evropy, kde životní úroveň někdy dosahuje pouze 20 % té západní. V těchto zemích migranti obecně zůstávat nechtějí.

Pomoc, kterou je jim třeba poskytnout, si může vyžadovat zvláštní způsoby – v některých případech odlišné od těch, které byly přijaty v jiných zemích. V celém kontextu je legitimní i nezbytné uvažovat nad tím, jak pojmout budoucnost evropského kontinentu, na jakých hodnotách budovat naši společnost a jaké místo v ní má mít náboženství.

Biskupové se modlí za všechny oběti násilí, války a terorismu. Zároveň se obracejí s vážnou výzvou na odpovědné představitele všech evropských států, aby věnovali úsilí společnému a zásadnímu uvažování o budoucnosti. Přejí si, aby se Evropa stala kontinentem, který bude na první místo klást úctu k životu – od početí až po smrt –, a aby se podpora rodiny a manželství dostala na první místo ve vědomí veřejných představitelů.

(tk kbs)
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay