Benedikt XVI. vyzval z Assisi k míru

Vydání: 2007/25 Kněží na startovní čáře, 19.6.2007

Vrtulník s Benediktem XVI. přistál v Assisi minulou neděli. Papežova cesta do „města sv. Františka“ se konala v rámci Roku konverze, při němž si věřící připomínají obrácení jednoho z nejslavnějších italských světců.

„František byl mladík tohoto města. Vyhledával radovánky a slávu v soubojích, dychtil po světských úspěších. V jeho duši však bylo moře smutku. Zasáhla ho milost a on poznal, že musí změnit svůj život,“ uvedl místní arcibiskup Domenico Sorrento. Benedikt XVI. kromě osobnosti sv. Františka vyzdvihl také odkaz Jana Pavla II., který pozval do Assisi představitele řady vyznání a světových náboženství. „Z tohoto města pokoje chci poslat pozdravy představitelům všech křesťanských vyznání a jiných náboženství, kteří v roce 1986 přijali pozvání mého ctihodného předchůdce, aby zde prožili Světový den modliteb za mír,“ pronesl papež a dodal: „Považuji za svou povinnost vydat naléhavý a upřímný apel, aby přestaly všechny ozbrojené konflikty, které zalévají zemi krví, ať zmlknou zbraně a všude ať nenávist ustoupí lásce, urážka odpuštění,“ zdůraznil papež.
(čbk, kap, RaVat)


Od baziliky, kde odpočívají Františkovy ostatky, chci vzít za svou jeho chválu: „Nejvyšší, Všemohoucí, dobrý Pane, tvá je chvála, sláva, čest a všechno požehnání.“ Tím, že se zamiloval do Krista, stal se jeho vášnivým zpěvákem. Ve světle evangelijních blahoslavenství se chápe mírnost, s jakou dokázal žít vztahy ke druhým, tak že se všem představoval v pokoře a stával svědkem a tvůrcem pokoje. (...)
Cítíme, že jsou zde duchovně přítomni všichni, kteří pláčou, trpí a umírají kvůli válce a jejím tragickým následkům v kterékoli části světa. Naše myšlenky zvláště zalétají do Svaté země, kterou sv. František tak miloval, do Iráku, do Libanonu, na celý Střední východ. Obyvatelstvo těch zemí už dlouhou dobu zná hrůzy bojů, terorismu, slepého násilí, iluze, že lze konflikty vyřešit silou, odmítání naslouchat důvodům druhého a dát mu spravedlnost. Pouze odpovědný a upřímný dialog podporovaný mezinárodním společenstvím bude moci ukončit tolik bolesti a znovu dát život i důstojnost osobám, institucím a národům.
Kéž nám sv. František, muž pokoje, vyprosí od Pána, aby se množili ti, kteří přijmou stát se nástroji jeho pokoje, prostřednictvím tisíců malých skutků denního života; aby ti, kdo mají odpovědnou úlohu, byli naplněni vášnivou láskou k míru a nezdolnou vůlí dosáhnout jej tím, že budou volit příslušné prostředky k jeho dosažení.
(Podle Vatikánského rozhlasu)

Sdílet článek na: 

Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay