Zahraniční

Církev ve Španělsku znovu na nohou

Vydání: 12, 18.3.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Na Pyrenejském poloostrově to znovu vře. Statisíce lidí minulý týden zaplavily ulice ve čtyřech španělských městech, aby protestovaly proti novému potratovému zákonu, který schválil tamní parlament na konci února. Demonstrace se konaly v Madridu, Bilbau, Seville a v Barceloně. Právě do Barcelony se přitom v listopadu chystá Benedikt XVI., jak bylo minulý týden oznámeno ve Vatikánu.

celý článek


Církev se staví čelem k pedofilním skandálům

Vydání: 12, 18.3.2010

Německou, rakouskou a nejnověji i holandskou církví otřásá série obvinění z pedofilního sexuálního obtěžování, kterého se měli dopouštět kněží. Přestože se jedná většinou o několik desítek let staré případy, stále vyplouvají na povrch nové skutečnosti a další obvinění. Celkem se jedná o desítky případů v řadě církevních institucí – ve školách, klášterech i farnostech. Oficiální stanovisko církve je nekompromisní – je potřeba zajistit, aby se podobným selháním jednotlivců zabránilo.

celý článek


Chile po zemětřesení: rabování a boje o jídlo

Chile po zemětřesení: rabování a boje o jídlo

Vydání: 11, 10.3.2010

Rabování a boje o jídlo zažívá kvůli nedostatku potravin jihoamerický stát Chile. Humanitární krizi v zemi způsobilo jedno z vůbec nejsilnějších zemětřesení v dějinách – 8,8 stupňů Richterovy škály, které zasáhlo Chile na přelomu února a března. Jeho přímé následky si vyžádaly přes 800 obětí a obnova země potrvá podle prezidentky Michelle Bacheletové minimálně tři roky. Vědci dokonce spekulují o tom, že zemětřesení posunulo zemskou osu.

celý článek


Ekvádorci umí být šťastnější než my

Ekvádorci umí být šťastnější než my

Vydání: 10, 2.3.2010, Autor: Tereza Holá

Dobrodružnou cestu jako z výpravného filmu má za sebou filmový štáb televize Noe, který strávil od poloviny ledna do poloviny února téměř měsíc v jiho- americkém Ekvádoru. Jaká byla setkání s lidmi i s divokou přírodou, Katolickému týdeníku vylíčil ředitel TV Noe Leoš Ryška.

celý článek


Zní moderní hudba i z Vatikánu?

Vydání: 9, 23.2.2010, Autor: Milan Tesař

V roce 1999 vzniklo ve spolupráci vydavatelství Sony Music a Rádia Vatikán CD Abba pater. Obsahovalo pasáže z promluv Jana Pavla II. přimíchané do směsi klasického zpěvu, orchestrální hudby a překvapivě i elektronického doprovodu. Přesně o deset let později přichází Rádio Vatikán (tentokrát ve spolupráci s vydavatelstvím Universal) s pokračováním.

celý článek


Ústup Kennedyů z americké politiky

Vydání: 9, 23.2.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Nepřetržité zastoupení rodiny Kennedyů v americkém Kongresu po 63 letech končí. Patrick Kennedy (36 let), demokratický senátor za Rhode Island, oznámil minulý týden, že už se v podzimních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. Loni náhle zemřel jiný senátor z rodiny Kennedyů, Patrickův otec Edward. Ten byl bratrem někdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho a patřil k nejdéle sloužícím senátorům v dějinách země. Co je ale na této dynastii Kennedyů zvláštního? Žádná jiná americká rodina, která se pohybovala na výsluní americké politiky, nebyla tak ztotožňována s katolictvím jako právě tato.

celý článek


Na Haiti už občas zní i zpěv

Vydání: 9, 23.2.2010, Autor: Tomáš Kutil

Po třech nedělích strávených na Haiti se zpět do České republiky vrátil Oldřich „Olaf“ Pospíšil, který tam zastupoval Charitu ČR, mapoval situaci a pomáhal při odstraňování následků zemětřesení. V rozhovoru pro KT přibližuje tamní atmosféru a líčí některý ze svých zážitků. „Přestože to není místo, kde by člověk chtěl být, bylo mi líto, že musím odjet od rozdělané práce a předat ji dalším,“ svěřil se KT.

celý článek


"Poděkujte tomu nahoře"

Vydání: 8, 16.2.2010, Autor: Tomáš Kutil

Tradičním slavnostním ceremoniálem začaly vpátek 12. února XXI. zimní olympijské hry vkanadském Vancouveru. Potrvají do 28. února a historicky jsou třetími zimními hrami, které se konají vKanadě. Jedním ze zhruba stovky Čechů, kteří budou zastupovat naši zemi na ZOH, je i krasobruslař Tomáš Verner. O jeho cestě za snem vzniká už sedm let dokument, který natáčí absolventka studia teologie Monika Höferová.

celý článek


"Bůh dává spravedlnost na základě víry v Ježíše Krista"

Vydání: 8, 16.2.2010

Poselství papeže Benedikta XVI. k postní době 2010

celý článek


Charita otevřela školu v Africe

Charita otevřela školu v Africe

Vydání: 7, 9.2.2010, Autor: Tomáš Kutil

Školu, která by měla během pár let poskytnout základní vzdělání čtyřem stovkám dětí najednou, otevřela v minulém týdnu Arcidiecézní charita Praha v Kitule v africké Ugandě. Prozatím zde Charita zprovoznila čtyři třídy pro celkem 189 dětí a každý rok by měla vzniknout jedna další třída.

celý článek


Arcibiskup z Haiti oplakává mrtvé seminaristy

Vydání: 7, 9.2.2010

„Juda truchlí, jeho brány zchátraly a chmurně klesly k zemi. Z Jeruzaléma stoupá žalostný křik.“ Těmito slovy převzatými z proroka Jeremjáše popisuje arcibiskup Louis Kébreau, předseda haitské biskupské konference, současnou situaci církve na tomto ostrově v Karibském moři, který byl v lednu zdevastován masivním zemětřesením. S dojetím se arcibiskup ohlíží zejména za úmrtím více než 25 seminaristů.

celý článek


Nobelova cena pro Chartu 08?

Vydání: 6, 1.2.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Čínská Charta 08 by měla dostat Nobelovu cenu. S tímto návrhem se minulý týden obrátili na zákonodárce strážci odkazu občanského hnutí Charta 77 Rudolf Battěk, Jiří Gruntorád a Dana Němcová. Čínská charta se totiž stejně jako kdysi ta československá ujímá obrany zákonnosti, lidských práv, menšin a životního prostředí.

celý článek
Aktuální číslo 9 23. února – 1. března 2021

Zralost, pokora a vlídnost Jana Sokola

Zpráva o úmrtí filozofa Jana Sokola vyvolala mnoho reakcí. Jeho přátelé, spolupracovníci z disentu či akademické obce se s KT podělili o osobní vzpomínky.

celý článek


Prodral se i skrz železnou oponu

Katolíky po celém světě, a nejen je, spojuje Vatikánský rozhlas už 90 let. Vysílá nepřetržitě od 12. února 1931. Jakou roli hrála česká redakce v minulosti a kam se ubírá nyní?

celý článek


Papež navštíví rozdělenou zemi

Cesta papeže Františka do Iráku, která má proběhnout od 5. do 8. března, jej přivede do hluboce rozdělené země, kde se před lety nezdařil pokus o nastolení demokratických…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay