„Setkání s papežem bylo velmi srdečné“
Vydání: 2005/43 Umíte se zasmát sami sobě?, 19.10.2005, Autor: Kateřina Beščecová
Z rukou papeže Benedikta XVI. obdržel pražský pomocný biskup Václav Malý za obranu lidských práv Osvětimskou cenu Jana Pavla II. Ještě spolu se Stefanem Wilkanowiczem, publicistou a členem Výboru polské biskupské konference pro dialog s judaismem, ji obdrželi v neděli 16. září, ve výroční den zvolení papeže Jana Pavla II. Cenu (stříbrnou palmu jako symbol míru) předal papež v soukromých prostorách ve Vatikánu. Z Čechů se slavnostního aktu zúčastnil velvyslanec ČR ve Vatikánu Pavel Jajtner, Polsko pak zastupovali emeritní krakovský arcibiskup kardinál Macharski, příbuzní profesora Wilkanowicze a další představitelé polské společnosti. Václava Malého jsme se zeptali:
Bylo to vaše první setkání s Benediktem XVI.?
Ano, bylo to mé první setkání s Benediktem XVI. jako s papežem. Předtím - ještě coby prefekt Kongregace pro nauku víry - přijal v roce 1998 při návštěvě „Ad limina“ Českou biskupskou konferenci. Toto současné setkání bylo ale mnohem osobnější a velmi srdečné a příjemné.
Jak předávání probíhalo a jakou řečí Svatý otec mluvil?
Kupodivu se mluvilo německy - a bylo vidět, že Benediktu XVI. naprosto vyhovuje, že nemusí přemýšlet v cizím jazyce. Nejprve promluvil předseda Osvětimského institutu pro lidská práva, prof. Andrzej Zoll - který je zároveň polským ombudsmanem - o významu ceny a o nás, laureátech. Když nám pak Benedikt XVI. předával vyznamenání, krátce jsme spolu hovořili a bylo to velmi srdečné. Je to člověk velmi plachý, nicméně každému, kdo byl přítomen tomuto setkání, řekl alespoň jednu nebo dvě věty.
Jste jeden z prvních dvou laureátů této ceny. Co to pro Vás znamená?
Přirozeně mě těší, že jsem ji dostal, na druhé straně ji vnímám i jako určitý závazek a povzbuzení, abych pokračoval na cestě, kterou jsem nastoupil. Ta cena je pro mě také nadějí, že se bude i nadále rozvíjet porozumění mezi židovskou a křesťanskou tradicí. Je to cena Jana Pavla II. - a on se významně podílel na na zlepšení vztahů se Židy, hovořil o nich vždycky jako o starších bratrech ve víře. I z tohoto hlediska je to pro mě výzva. Už ve své první encyklice Redemptor hominis Jan Pavel II. prohlásil, že obrana lidských práv souvisí s evangeliem, že Ježíš vykoupil celého člověka, aby zrál k obrazu Božímu, a proto je třeba obhajovat lidská práva a lidskou důstojnost. Zároveň je to cena osvětimská a pro mě symbolizuje i vděčnost Polákům, kteří mají velkou zásluhu na pádu komunismu ve východním bloku.
Je to polská, „osvětimská“ cena, ale byla předávána v Římě. Proč zrovna tam?
Protože Benedikt XVI. přijal myšlenku této ceny jako odkazu Jana Pavla II. Ten mimochodem s cenou souhlasil už za svého života. Je to tedy navázání na jeho linii. Nejvíce udělení cen bylo stanoveno na den, kdy si připomínáme zvolení Jana Pavla II. papežem v roce 1978. Sdílet článek na:Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články