Začíná festival Jeden svět

Vydání: 2004/14 Žena v církvi, 5.9.2004, Autor: Jan Paulas

Již pošesté proběhne v českých a moravských městech mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni při České televizi. Jedná se o jeden z nejpozoruhodnějších filmových festivalů vůbec.

Letos se na něm představí 140 filmů z celého světa a svou pouť po republice zahájí 16. dubna v Praze (festivalové centrum je v Divadle Archa a promítat se bude i v dalších kinech) a v Brně. Již tradičně je rozdělen do několika soutěžních a nesoutěžních sekcí.

V Hlavní soutěži bude promítnuto 15 vybraných celovečerních dokumentů, které vznikly v posledních dvou letech a budou se ucházet o Cenu ministerstva kultury ČR za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii, udělovanou hlavní porotou. Z nich zmiňme např. několikrát oceněný snímek amerického režiséra Jonathana Karshe Krev mé krve, líčící příběh Susan Tomové, která dokáže zvládnout jedenáct adoptovaných dětí s těžkým handicapem, aniž by z jejího příbytku zmizel humor, naděje a drobné každodenní radosti. Izraelský snímek Arniny děti vypráví, jak se z palestinských chlapců, kteří v dětství hráli pod vedením Židovky Arny divadlo, stávají sebevražední útočníci a bojovníci proti izraelské armádě. Francouzská režisérka Anne Lainé ve filmu Rwanda: ohlušující výkřik ticha zase zkoumá, jak těžce se deset let po genocidě ve Rwandě vrací život do normálních kolejí. Silnou výpověď nabízí také dokument S-21: vražedný stroj Rudých Khmerů. Režisér Rithy Panh v něm konfrontuje bývalé vězně a jejich mučitele z řad Rudých Khmerů v jednom z nejobávanějších koncentračních táborů v Kambodži. Brazilský film Stvořeny pro slepotu významného tvůrce Roberta Berlinera líčí osud trojice slepých sester, které se dostávají z brazilského slumu na nějaký čas až na pódia velkých hudebních festivalů.

Další Soutěžní kategorie krátkých forem nabízí letos jako novinku vedle krátkých dokumentů i experimentální a animované filmy. A třetí soutěžní sekce Máte právo vědět se snaží upozorňovat na neznámá nebo zamlčovaná témata týkající se lidských práv. Filmy v této sekci se ucházejí o Cenu Rudolfa Vrby (jeden ze žijících svědků hrůz Osvětimi) a je zajímavé, že porotu v tomto případě netvoří filmaři, nýbrž lidé, kteří porušování lidských práv zažili na vlastní kůži. Najdeme zde dokumenty popisující situaci v Rusku, Srbsku, Zimbabwe, Afghánistánu, ale také třeba v Itálii (film Občan Berlusconi podrobně zkoumá aktivity kontroverzního italského premiéra).

SEVER PROTI JIHU
Pro české diváky stojí určitě za pozornost i nesoutěžní sekce Vyrovnání s minulostí. Filmy zde líčí, jak se různé země vyrovnávají se svou minulostí poznamenanou porušováním lidských práv a zločiny proti lidskosti (země bývalého východního bloku, Německo, Chile, Rwanda, Srbsko, Kambodža aj.) . Filmy v sekci Bohatý Sever, chudý Jih zase přibližují českým divákům stále se prohlubující propast mezi zeměmi "bohatého Severu" (kam sami patří) a "chudého Jihu". Děsivé statistiky (1,3 miliardy lidí musí žít maximálně s jedním dolarem na den, miliarda a čtvrt lidí trpí nedostatkem pitné vody atd.) činí uvedené snímky vysoce aktuálními. Jak dlouho se tyto nůžky mohou pokojně rozevírat? Film Globální hostina navíc ukazuje tragický dopad globalizace do života lidí ve Třetím světě a na zdejší přírodu. Na festivalu najdeme také sekci Důstojné stáří, věnovanou podzimu a konci lidského života. Filmy mj. ukazují, jak významným prvkem pro život je nezdolný optimismus a radost z obyčejných věcí. Naopak dětem je věnována letošní festivalová novinka - sekce Jeden svět dětem. Zajímavou filmovou podívanou nabízí i retrospektiva dokumentů cinéma vérité.

Festivalu se zúčastní i řada osobností, např. jeden z nejznámějších čínských disidentů (dnes žije v americkém exilu) Harry Wu či srbská aktivistka Nataša Kandičová, která zde převezme Cenu Homo Homini, udělovanou společností Člověk v tísni lidem, kteří se významně zasloužili o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilných řešení politických konfliktů. Součástí festivalu jsou také doprovodné programy - panelové diskuse, výstavy, debaty aj. Například v prostorách Národní knihovny (Klementinum) bude do 22. 4. otevřena výstava fotografií Jana Šibíka.

Jeden svět v Česku
6. ročník festivalu Jeden svět proběhne nejdřív souběžně v Praze (14. - 22. 4.), Brně (16. - 22.4.), Plzni (18. - 23. 4.) a Ostravě (19. - 23. 4.). Poté se přesune do 11 regionálních center: do Uherského Hradiště (22. - 30. 4.), Liberce (25. - 29. 4.), Hradce Králové (25. - 30. 4.), Českých Budějovic (26. - 28. 4.), Ústí nad Labem (26. - 28. 4.), Olomouce (26. - 30. 4.), Teplic (28. - 30. 4.), Kutné Hory (28. 4. - 1. 5.), Rožnova pod Radhoštěm (3. - 5. 5.), Pardubic (3. - 7. 5.) a Opavy (11. - 14. 5.). Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Kultura, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 39 21. – 27. září 2021

Potomek sv. Ludmily na Tetíně

Tisíce lidí v sobotu 18. září připutovaly do Tetína na Berounsku na Národní svatoludmilskou pouť. Slavnostní mši ke 1100. výročí umučení první české světice slavil…

celý článek


Ze Slovenska k celé Evropě

Čtyři dny prožili Slováci s hlavou církve – papežem Františkem. Svatý otec se vrátil do Říma ve středu 15. září po programu nabitém setkáními, společnými modlitbami…

celý článek


Podle čeho budete volit?

Osobnostem duchovního života jsme položili otázku: Podle čeho se budete rozhodovat v nadcházejících parlamentních volbách 8.–9. října?

celý článek


Na usedlosti plánují dětský hospic

Dětský lůžkový hospic vybuduje na pražské usedlosti Cibulka Nadace rodiny Vlčkových. Odkoupila ji na jaře v havarijním stavu a areál plánuje otevřít do pěti let.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay