Ve jménu Boha nelze vést války

Vydání: 2019/7 Ve jménu Boha nelze vést války, 12.2.2019, Autor: Tereza Zavadilová

Svatý otec ve Spojených arabských emirátech podepsal Deklaraci o lidském bratrství s vrchním imámem káhirské mešity al-Azhar Ahmedem at-Tajíbem, autoritou sunnitského islámu. „Neexistuje násilí, které by se dalo ospravedlnit náboženstvím,“ stojí v ní.

První návštěva papeže na Arabském poloostrově, kde podepsal zásadní deklaraci s muslimy


Během návštěvy Spojených arabských emirátů se papež František setkal i s místními křesťany. Pocházejí především z jihovýchodní Asie a přišli sem za prací. „Papežova cesta vyzněla jako apel na lidské bratrství a společné soužití pro mír a zviditelnila křesťanskou komunitu v arabském světě,“ uvedl pro Vatikánský rozhlas sekretář Papežské rady pro mezináboženský dialog Mons. Miguel Ángel Ayuso Guixot. Snímek ČTK
 
„Jsme nejšťastnější lidé na zemi, protože jste tady,“ přivítal nezvyklého hosta na letišti emirátský korunní princ, šejch Zájid al-Nahján. Spolu s ním papeže pozdravil vrchní imám egyptské univerzity al-Azhar Ahmed at-Tajíb, který se s Františkem setkal již popáté a doprovázel jej během pobytu.

Mše svaté se zúčastnilyi čtyři tisíce muslimů

Ve jménu Boha nelze vést války. A ve jménu Boha žijme jako bratři. To se stalo poselstvím první návštěvy Svatého otce na Arabském poloostrově, tedy místě, kde se zrodil islám.

Historicky poprvé se zde sloužila mše svatá pod širým nebem – na stadionu. Kromě 170 tisíc křesťanů se jí zúčastnily také čtyři tisíce muslimů. Radost, vzrušení, zpěv, aplaus: emoce ovládly davy, když kolem nich Svatý otec projížděl v papamobilu. Mše se zúčastnili přistěhovalci z Indie, Filipín, Ugandy a dalších afrických a asijských zemí, kteří jsou v zemi za prací a tvoří více než milionovou menšinu křesťanů.

Jako jedna rodina vstupme do archy

Petrův nástupce ve své promluvě vyšel z loga apoštolské cesty – holubice s olivovou ratolestí –, které odkazuje k příběhu o potopě a záchraně, přítomnému v různých náboženských tradicích. V Božím jménu je nutné, „abychom kvůli uchování míru nastoupili společně jako jedna rodina do archy, která dokáže brázdit moře v bouřích světa, do archy bratrství,“ cituje papeže Vatican News.

V promluvě i v dokumentu se mluví také o lidských právech každého. „Nelze ctít Stvořitele, aniž bychom opatrovali posvátnost každého člověka a každého lidského života. Každý je v Božích očích stejně cenný. On totiž nepohlíží na lidskou rodinu s vybíravostí, která vylučuje, nýbrž s přejícností, která objímá,“ dotkl se tak papež podřadného postavení cizinců, kteří v Emirátech pracují, ale nemohou se stát jejich plnoprávnými občany.

„Pro mě existuje jen jedno velké nebezpečí – nenávist mezi námi. Pokud si my věřící nedokážeme podat ruku, obejmout se a políbit – a také se modlit – naše víra bude poražena,“ zdůraznil Svatý otec během tiskové konference při zpátečním letu do Říma. Buď budeme stavět budoucnost společnou, „nebo nebude žádná“, upozornil.

Žít jako bratři

V dokumentu o lidském bratrství papež s vrchním imámem odsoudili jakoukoliv formu násilí. „V naší době, kdy existuje silné pokušení pokládat samo náboženství za zdroj konfliktu, jsme chtěli vyslat jasný signál, že i přes rozdílnost kultur a tradic křesťanský i islámský svět oceňuje a hájí společné hodnoty: život, rodinu, náboženské cítění, úctu ke starším nebo výchovu mladých lidí,“ zdůraznil papež s tím, že dokument navazuje na Druhý vatikánský koncil, „nevychýlil se ani o milimetr“.

Papež také soukromě pohovořil s 26člennou muslimskou Radou starších, v níž je zastoupen i šíitský islám. „Byl jsem mezi skutečnými mudrci,“ shrnul své dojmy Svatý otec. Zemi označil za multietnickou a mnohonáboženskou oázu. V tamní galerii papež odhalil dvě umělecká díla: sochu Krista ukazujícího rány z 16. století a čtyři stránky Modrého Koránu, rukopisu z 9. století.

Apoštolská cesta se nesla v duchu motta „Učiň mne nástrojem svého pokoje“. Odkazuje k úspěšné misi sv. Františka z Assisi, který před 800 lety navštívil egyptského sultána. Další muslimskou zemí, kterou papež navštíví, bude koncem března Maroko, kde také žije křesťanská menšina.

TEREZA ZAVADILOVÁ
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 15 7. – 13. dubna 2020

Biskupové: zapalte svíčku

Jako symbol sobotní velikonoční vigilie zapalme svíčku v okně – vyzývají biskupové. Zvou také ke konkrétní podpoře potřebných ve sbírce Charity ČR „Na vlně pomoci…

celý článek


Pokus o umlčení řeholí

V polovině dubna si připomínáme 70. výročí od akce K, kterou komunistický režim na desetiletí zásadně omezil řeholní život v Československu. Dvě vlny tohoto tažení…

celý článek


Srdce mě táhne ke studentům

Po čtyřech letech k 31. březnu skončil jako rektor Jihočeské univerzity TOMÁŠ MACHULA (48), bývalý děkan teologické fakulty. Jak prožíval uplynulé období, čemu se bude…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají omezit šíření nákazy koronavirem, kdy bohužel distribuce Katolického…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay