V nemocnici má být kaplan

Vydání: 2017/14 V nemocnici má být kaplan, 4.4.2017, Autor: Tomáš Kutil

Vyslechnou, povzbudí, přinesou svaté přijímání, přivolají kněze. Nemocniční kaplani se věnují nejen nemocným, ale i jejich rodinám a personálu. V mnoha nemocnicích už působí řadu let. Ministerstvo zdravotnictví jejich práci oceňuje a nyní nově doporučuje, aby byli ve všech.

Nemocniční kaplan P. Marek Drábek v rozhovoru s pacientem. Snímek Tomáš Kutil

Minulý týden proto ministerstvo zveřejnilo metodický pokyn, který doporučuje všem lůžkovým zařízením zřizovaným ministerstvem, aby měla svého kaplana. Pokyn obsahuje i požadavky na kaplany, jejich práva a povinnosti.

Nemocniční kaplani tento krok vítají, zároveň ale upozorňují, že o řadě věcí bude ještě třeba diskutovat. To potvrzuje i biskup Jan Baxant, který má v České biskupské konferenci (ČBK) zdravotnictví na starosti. „Metodický pokyn, který jsme mohli připomínkovat, je dobrým počinem. Velkou naději vkládám do plánovaného ustavení odborné komise (kde budou zástupci ministerstva, ČBK i Ekumenické rady církví), která bude jistě projednávat detaily služby nemocničních kaplanů. Jsem vděčný ministru zdravotnictví Ludvíkovi a kardinálu Dukovi, že spolu o věci již před časem účinně jednali a připravili tak vhodnou příležitost, abychom na ministerstvu mohli jednat dál,“ řekl KT biskup Jan Baxant, který počítá s tím, že se do debaty zapojí i Rada ČBK pro zdravotnictví, které předsedá.

„S ministerstvem budeme dál jednat,“ potvrzuje za Katolickou asociaci nemocničních kaplanů Michal Hrnčiarik, lékař a trvalý jáhen. „Je potřeba si vyjasnit ještě řadu konkrétních podmínek, ale je velmi dobře, že se něco děje a že impuls přišel z ministerstva,“ doplňuje.

Řešit je potřeba například způsob zaměstnávání kaplanů nebo jejich vzdělávání. Tím vším by se měla zabývat zmíněná komise. Podle Hrnčiarika by mohla začít pracovat už během jara.

Potřebujeme nové lidi

Aby mohli být kaplani i tam, kde nyní nejsou, bude nutné, aby se jejich řady rozšířily. „V rámci církví musíme hledat zájemce a připravit je na to,“ uvádí premonstrát P. Marek Drábek, který působí v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. V nemocnicích by podle něj mohla vzniknout místa, kde by kaplan nejprve působil v rámci týmu a až poté by pracoval sám. „Je třeba lépe uchopit i systém supervizí a systematického vzdělávání. To vše musí být zohledněno ve smlouvách,“ připojuje.

Velký potenciál vidí přitom mezi studenty teologie. „Máme poměrně hodně laiků, kteří vystudují teologii, ale pak jdou pracovat jinam a své znalosti nevyužijí. Jako nemocniční kaplani by mohli své vzdělání dobře uplatnit. Musíme jim tuto možnost ukázat už během studia,“ dodává P. Drábek.

S jednou studentkou, která do nemocnice přicházela na praxe během prázdnin nad rámec studijních povinností na fakultě, má velmi dobrou zkušenost. „Jakmile se objevila možnost, zaměstnal jsem ji u nás. Je připravená a jde jí to velmi dobře,“ dělí se o zkušenost z poslední doby.

Umí trpělivě naslouchat

Právě z nemocnice sester boromejek se před pár dny vrátila paulínka Andrea Hýblová, která službu kaplanů jako pacientka ráda využila. „Byla jsem za ně ráda zvlášť ve chvíli, kdy jsem nemohla opustit lůžko. Přinesli mi svaté přijímání, při zhoršení zdravotního stavu jsem přijala i svátost nemocných, i když jsem ji nejprve odmítla,“ popisuje sestra Andrea, která uvítala i rozhovory s kaplany a především fakt, že se o ni někdo zajímal. „Zvlášť mě zaujala jedna mladá studentka. Tím, jak trpělivě naslouchala lidem, kteří říkali pořád dokola to samé. Ona i ostatní kaplani chodili i do pokojů, kde nebyl nikdo věřící. Oceňuji jejich odvahu,“ dodává.

Nemocniční kaplani jsou sdruženi ve dvou organizacích – Asociaci nemocničních kaplanů a Katolické asociaci nemocničních kaplanů v ČR. Působí zhruba ve třech desítkách tuzemských nemocnic. Někteří kaplani jsou členy obou asociací.


Kdo je nemocniční kaplan
Zájemce o post nemocničního kaplana musí mít dokončené teologické vzdělání na magisterském stupni a absolvovat kurz nemocničního kaplanství, který v ČR nabízejí tři teologické fakulty. Měl by mít také nejméně tříletou praxi v pastorační péči a musí být vyslán církví. Nemocničním kaplanem tak může být zasvěcená osoba, laik i člen jiné křesťanské církve. Jako zaměstnanci nemocnice mohou pracovat na celý nebo snížený úvazek. Pokud to jsou laici či členové jiných církví, jsou většinou schopni na přání pacientů zajistit příchod katolického kněze.

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, ZpravodajstvíAktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay