V Kosovu se zvedla další vlna násilností

Vydání: 2004/14 Žena v církvi, 5.9.2004

CÍRKVE APELUJÍ NA SRBY: NEMSTĚTE SE!
Ve středu 17. března se na území autonomní oblasti Kosovo zvedla další vlna násilností. "Násilí tu bylo přítomné i dříve, " řekl mluvčí policie OSN v Kosovu Derek Chappell. Tentokrát se však podle něj jednalo o "koordinované akce". Církevní představitelé vyjádřili svou lítost nad oběťmi a znepokojení ze současné situace.


Bělehradský pravoslavný patriarcha Pavle I. sloužil krátce po konfliktu v katedrále bohoslužbu za oběti nové vlny násilností. Apeloval při ní na Srby, aby se nemstili za nedávné násilnosti, kterých se dopustili nacionalističtí Albánci na srbské minoritě v Kosovu. "Musíme se vzdát všech myšlenek na pomstu," zdůraznil patriarcha.

Podle informací srbské zpravodajské agentury Beta bylo v posledních dnech v Kosovu zničeno na dvacet pravoslavných klášterů a kostelů. Většina těchto staveb pochází ze středověku. Ve městě Prizren - historickém sídle biskupů - skončily v plamenech dokonce všechny srbské církevní objekty, mezi nimi i ve středověku vystavěná katedrála Matky Boží z Ljeves. Ženský klášter Dejvic nedaleko Srbici byl napřed vyrabován a pak zapálen. Klášter byl zřízen ve 14. století a jeho stěny zdobily vzácné, jen o století mladší fresky. Granáty byly vypáleny i na klášter, který hlídaly italské jednotky KFOR.

V posledních pěti letech - od příchodu jednotek NATO do jihosrbské provincie - bylo albánskými extremisty zničeno na sto padesát srbských pravoslavných kostelů a klášterů. V posledních dnech Srbové na oplátku zapálili několik mešit, mj. i Páteční mešitu v Bělehradě.Těžké nepokoje, které mezi Albánci a Srby vypukly ve středu 17. března, zatím podle oficiálních údajů stály život 31 lidí. Avšak přes pět set osob bylo zraněno. Násilné akty mohly být organizovány, aby podpořily snahy nacionalistických albánských politiků o nezávislost Kosova. Nepokoje tentokrát vyvolalo utonutí tří albánských dětí v kosovské Mitrovici, které do řeky Ibar údajně utekly před Srby se psy. Tato verze albánských médií byla dementována mezinárodní správou OSN (UNMIK).

NÁBOŽENSTVÍ NESMÍ BÝT ZNEUŽÍVÁNO
Politování nad nejnovější vlnou násilností vyjádřili ve společném dopise adresovaném patriarchovi Pavlemu také generální sekretář Světové rady církví Samuel Kobia a generální sekretář Konference evropských církví Keith Clemens. Smutek nad oběťmi a zničenými sakrálními objekty je o to větší, že "vlna násilností nezpůsobuje jen současnou bolest, ale ohrožuje navíc mírový proces v Kosovu a celém regionu". Náboženská společenství v Kosovu musí vyvrátit každý pokus o zneužití náboženství v tomto konfliktu a mají pozvednout svůj hlas proti "nové vlně násilné netolerance a extremismu".

Oba generální sekretáři podporují výzvu patriarchy a Svatého synodu Srbské pravoslavné církve k míru a modlitbě. Obzvlášť se připojují k patriarchově požadavku nepodléhat myšlence na mstu, protože ta by jen posílila "koloběh násilí". "Modlíme se se všemi těmi, kteří oplakávají oběti násilí, a s těmi, kdo byli nuceni opustit své domovy," píše se v dopise. V souvislosti se zpustošením dvaceti kostelů a klášterů apelovali generální sekretáři, aby "byly respektovány domy Boží". Pro všechny, kdo od roku 1999 pracovali a modlili se za mír a stabilitu v oblasti, znamenaly nedávné události obrovské zklamání, stojí v listě. Je ostuda, že jsou lidé znovu vyháněni ze svých domovů a přidávají se k tisícům běženců, kteří se zatím nemohou vrátit. I Řecká pravoslavná církev dala najevo své hluboké znepokojení z nově rozhořelého konfliktu v Kosovu. Mluvčí arcibiskupa Christodoula řekl, že řecká církev poskytne srbským pravoslavným křesťanům a obyvatelům Kosova "každou možnou pomoc".

Zničené domy v Kosovu

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 39 21. – 27. září 2021

Potomek sv. Ludmily na Tetíně

Tisíce lidí v sobotu 18. září připutovaly do Tetína na Berounsku na Národní svatoludmilskou pouť. Slavnostní mši ke 1100. výročí umučení první české světice slavil…

celý článek


Ze Slovenska k celé Evropě

Čtyři dny prožili Slováci s hlavou církve – papežem Františkem. Svatý otec se vrátil do Říma ve středu 15. září po programu nabitém setkáními, společnými modlitbami…

celý článek


Podle čeho budete volit?

Osobnostem duchovního života jsme položili otázku: Podle čeho se budete rozhodovat v nadcházejících parlamentních volbách 8.–9. října?

celý článek


Na usedlosti plánují dětský hospic

Dětský lůžkový hospic vybuduje na pražské usedlosti Cibulka Nadace rodiny Vlčkových. Odkoupila ji na jaře v havarijním stavu a areál plánuje otevřít do pěti let.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay