Uprkova křížová cesta v nové kráse

Vydání: 2020/43 Nabídnout ruku k pomoci, 20.10.2020, Autor: Alena Scheinostová

Příloha: Perspektivy 43

V obnovené kráse se již brzy představí kompletní soubor obrazů křížové cesty v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vyškově. Před sto dvaceti lety soubor vytvořil slavný malíř Joža Uprka.


Křížovou cestu ve vyškovském kostele vytvořil dnes proslulý malíř Joža Uprka podle díla vídeňského mistra Josefa Führicha. V nejbližších týdnech by měl být soubor již zcela zrestaurován. Snímky farnost Vyškov

Restaurování obrazů se ujala brněnská akademická malířka a restaurátorka Renata Bartoňová. Ta už se dříve podílela na obnově interiéru poutního chrámu na Svatém Kopečku u Olomouce nebo kostela Nejsvětější Trojice v Brně – Králově Poli.

„Křížová cesta ve Vyškově byla ve strašném stavu,“ vysvětlila KT výtvarnice. „Malba byla extrémně ztmavlá, a místy dokonce napadená plísní.“ Plátna byla kromě toho zcela ztvrdlá a zkřehlá. „Jak totiž ukázal průzkum malby, obrazy byly neodborně natřeny kopálovým lakem, a to nejen po líci, ale i na rubu. Lak prosytil plátno a s tím i samotnou malbu a téměř je znehodnotil,“ přiblížila Renata Bartoňová. Tzv. kopálový lak je přírodní pryskyřičný lak, který používají například houslaři, protože dává tvrdý lesklý nátěr. „Jako obrazový lak je ale nepřípustný,“ zdůraznila restaurátorka s tím, že tento nešťastný zásah spadá do doby úprav vnitřku kostela počátkem 80. let.

Náročná práce se však postupně chýlí ke konci, farnost by ráda do nového kalendářního roku vstupovala s již dokončeným dílem. „Obnášelo to odstranit plíseň, nažehlit obrazy na novou plátěnou podložku, zcela odstranit tmavý lak, napnout plátna na nový podrám, provést retuše a rekonstrukce maleb a nakonec je nalakovat,“ vypočítala restaurátorka. Obrysy postav a dalších motivů jsou na plátnech vyznačené linkou a vyplněné jen tenkou vrstvou olejové malby. „O to byly obrazy zranitelnější,“ doplnila Renata Bartoňová.

Se jménem Joži Uprky si obvykle spojíme scény slavností s dívkami v krojích, výjevy překypující barvami a tvary. Na vyškovské křížové cestě nic z toho nenajdeme. „Uprka se obvykle udává jako její autor, ale když jsem křížovou cestu uviděla, okamžitě jsem o tom zapochybovala. Památkáři mi však potvrdili, že ji Uprka skutečně namaloval, nicméně podle obrazů Josefa Führicha,“ podotkla Renata Bartoňová. Katolický malíř a tvůrce řady děl s náboženskou tematikou Josef Führich, původem ze severních Čech, působil mnoho let ve Vídni a zde také mj. v letech 1841–1844 vytvořil soubor obrazů křížové cesty pro vídeňský kostel sv. Jana Nepomuckého. Právě ten se pak stal Uprkovi předlohou. Proč se Uprka tohoto díla ujal? „Uvádí se, že v té době nebyl v dobré finanční situaci,“ zmínila restaurátorka. Každopádně dílo objednaly a zaplatily dvě sestry z Vyškova – Karolina a Marie Vyroubalovy – a místní kostel zdobí od konce 19. století.

Nejen malíř folkloru

Zrestaurování křížové cesty ladí s letošním Uprkovým životním výročím: 12. ledna uplynulo 80 let od jeho smrti. A ač se na jeho tvorbu obvykle pohlíží jako na svého druhu dokument lidové kultury jižní Moravy, křížových cest v ní najdeme více. Už jako začínající umělec vytvořil na zakázku křížovou cestu pro Věrovany u Tovačova, kterou dnes uchovává Galerie Joži Uprky v někdejší jezuitské koleji v Uherském Hradišti. Široce známá je kapličková křížová cesta Dušana Jurkoviče na Svatý Hostýn, kterou také Uprka vyzdobil malbami. A kostel Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách se zase pyšní Uprkovým velkým oltářním obrazem Mariina korunování.

ALENA SCHEINOSTOVÁ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Kultura, ČlánkyAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay