Teologické fakulty: nově online i management

Vydání: 2020/35 Bělorusko: církev proti násilí, 25.8.2020, Autor: Jiří Macháně

Na třech katolických teologických fakultách v ČR vrcholí přípravy na nový akademický rok. V Praze, Olomouci i Českých Budějovicích chystají řadu novinek.


„Chce-li církev dobře fungovat, musí zapojit více lidé přiměřeně jejich kompetencím a možnostem,“ představuje svůj pohled na řízení v církvi ekonom Roman Češka. Snímek autor


Pražská Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy představuje nový program Management (nejen) církve a církevních organizací. „Management se přednáší i na jiných fakultách, ale na teologických školách nikoliv. Určený je všem, kteří pracují v církvi a neziskovém sektoru,“ vysvětluje proděkan KTF UK Benedikt Mohelník.

Fakulta nový předmět svěřila svému absolventovi a zároveň zkušenému manažerovi, někdejšímu řediteli Fondu národního majetku Romanu Češkovi, který nedávno působil také jako ekonom pražské arcidiecéze. „V programu celoživotního vzdělávání jsme připravili celkem čtyři kurzy, které budou probíhat v následujících dvou semestrech,“ popisuje Češka coby odborný garant.

Kněží i laičtí pracovníci církve a jejích organizací jsou stále více nuceni věnovat se velmi praktickým činnostem. „Čelí výzvám starat se o majetek, zajišťovat si finance, jednat s úřady, vyjednávat dotace. Potřebují si nastavit systém dlouhodobého finančního fungování, ale škola je na to nepřipravuje. Proto jsem o tom začal komunikovat s představiteli fakulty, kterou jsem sám absolvoval, a připravili jsme tento program,“ přibližuje Roman Češka.

Vyšel z tzv. snímku pracovního týdne kněze. „Zjistili jsme, že škola ho připraví na 40 % jeho kněžské agendy, na zbylých 60 % velmi praktických činností ovšem vůbec ne. Vytvořili jsme proto koncept výuky, která by nejen kněze, ale i další lidi pracující v církvi připravovala i na vedení neduchovní agendy, a zejména lidí,“ objasňuje ekonom.

Bakalářem přes internet

Nejen koronavirová krize, ale zejména světový trend studia online proniká i na Cyrilometodějskou teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V těchto týdnech probíhá akreditace programu „Teologie online“, který bude možné celý vystudovat přes internet. „Moderní komunikační prostředky tak umožní studentům, kteří by se z různých důvodů na univerzitu fyzicky nedostali, plnohodnotné bakalářské studium,“ sděluje garantka programu docentka Ivana Gabriela Vlková a připomíná, že pro ty, které to bude do univerzitního města přece jen lákat, bude možné zúčastnit se řady seminářů osobně. Fyzická účast však podmínkou ke zdárnému ukončení studia nebude.

Desítky přednášek ve formě videonahrávek čekají na své posluchače v přehledném studijním systému, kde bude možné také přímo komunikovat s pedagogy a spolupracovat s ostatními studenty v rámci seminářů a diskusí.

Otazníky z jihu Čech

Rovněž na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se zaměřují na přednášky a výuku prostřednictvím internetu. Zájemci z celé republiky mohou už nyní zhlédnout například videa, která připravuje historik Martin Weis. „Začali jsme s tím už na sklonku minulého roku. Cyklus je nazvaný Otazníky a vždy má podtitul: Bílá hora, Jan Nepomucký, Svatý Václav, Josefinismus. Mapuje vlastně historické souvislosti některého období nebo osobnosti,“ představuje Martina Hlaváčová z českobudějovické teologické fakulty.

Videa vznikají díky financím z projektu rozvoje Jihočeské univerzity Kapacity pro vědu a výzkum a jsou díky tomu dostupná zcela zdarma na fakultním youtubovém kanále. Akademické pracovníky těší zejména dosavadní zájem veřejnosti – některá poměrně odborná videa mají i více než 1 500 zhlédnutí.

JIŘÍ MACHÁNĚ

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Publicistika, ČlánkyAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay