Syřané: Pomozte nám vytrvat

Vydání: 2018/15 Tisíce lidí podpořily rodiny, 10.4.2018, Autor: Alena Scheinostová

Celonárodní kostelní sbírkou v neděli 15. dubna reaguje česká církev na nekončící utrpení lidí v Sýrii. Nejpotřebnějším rodinám v Damašku tak zajistí potravinové balíčky a základní životní potřeby. Válečný konflikt v zemi označované za kolébku křesťanství se v březnu přelil do osmého roku trvání.


Do nejhůře zasažených oblastí se nedostanou ani humanitární organizace. Snímek ČTK

„Situace je katastrofická. Ve Východní Ghútě (rezidenční oblast východně a jižně od Damašku, kde vládní vojsko bojuje s povstalci – pozn. red.) byly zasaženy hlavní komunikace, pekárny, skladiště a velkoprodejny potravin i několik nemocnic. Damašek zasáhly útoky protivládních jednotek a celé okolí se dostalo pod palbu. V oblasti zemřely stovky lidí, mnohem více jich bylo zraněno a tisíce žijí v hrůze pod hrozbou dalšího bombardování,“ popsali pracovníci humanitární organizace Jesuit Refugee Service (JRS) v nedávné tiskové zprávě. V okolí syrské metropole leží jedno z ohnisek, kde v posledních týdnech probíhají nejprudší boje.

Pracovníci této jezuitské organizace, kteří v místě působí, přinesli příběh Fatimy, matky dvou dcer, se kterými uprchla, tak jako celý milion a půl Syřanů, do sousedního Libanonu. Její dva synové zůstali ve Východní Ghútě. Během bombardování počátkem března nemohli čtrnáct dní vůbec opustit svůj dům. Mnoho obyvatel zdejších měst přežívalo celé dny ve sklepeních svých domů, pohyb po ulici vůbec nebyl možný.

Zpráva Caritas Internationalis zase hovoří o Rabeem, patnáctiletém chlapci, který se svou matkou před nálety utekl z předměstí Damašku do vnitřního města. Jejich dům zasáhla raketa. „Ležel jsem v bolestech na podlaze a ani si neuvědomoval, co se mi stalo. Slyšel jsem svého otce říkat: Rabee, neumírej, nevzdávej to, žij! Srdce mi vynechávalo. Mysleli si, že jsem zemřel, a tak mi zakryli tvář, ale pak si všimli, že jsem pohnul rukou. Začali mě oživovat a vzkřísili mě,“ vylíčil pro Charitu chlapec a dodal: „Poslechl jsem tátu a přežil.“ Přišel však o obě nohy a je odkázán na neustálou pomoc druhých. Jeho otec při náletu zahynul.

Od smrti rodičů skoro nemluví

O mnoha tragických událostech, ale také o naději a odhodlání jít dál svědčí rovněž řeholníci, kteří v Damašku působí. Sestra Yola pracuje ve školce, kterou při památníku Obrácení sv. Pavla provozuje v damašské čtvrti Tabbaleh františkánská Kustodie Svaté země. Za celou dobu syrské války zde sestry nepřestaly přijímat děti, a to i ty nejchudší. Dnes jich sem chodí asi 140. Díky dárcům ze zahraničí je školka dokonce nově opravená. Poté, co vláda loni získala zpět pod kontrolu Aleppo, dostali totiž Damašští naději, že válka brzy skončí a má smysl investovat do budoucnosti.

Pro web Asociace Pro Terra Sancta sestra Yola představuje pětiletou žačku Maryam. Před několika měsíci děvčátko ztratilo matku a její otec poté spáchal sebevraždu. „Od té doby řekla jen několik slov,“ podotýká řeholnice. Dívenka nekomunikuje, často se jí chvějí ruce, má prázdný pohled. I její malá sestra nese tragédii těžce a nevyrovnal se s ní ani třetí ze sourozenců, nejstarší bratr Stephen. „Než otec zemřel, svolal všechny děti a Stephenovi řekl: Táta se za chvíli vrátí, dej na sestřičky pozor. A to bylo naposledy, kdy ho viděl. Když pochopil, že už se otec nevrátí, nechtěl už sestry nikdy vidět, aby se mu pomstil za to, že ho zradil. Jeho strýcové nám vyprávěli, že ho v noci slýchají plakat, křičet a obviňovat otce, že je lhář a že jej zklamal,“ vypráví sestra Yola. Rány, které zasazuje válka, se podle ní budou hojit hodně dlouho.

Boje zastavily i oratoř

Přímo do historických čtvrtí Damašku, kde žijí křesťané a kde je mnoho křesťanských chrámů a památek, po delším období klidu dopadaly během prvních měsíců letošního roku znovu střely. Místní hovoří až o dvaasedmdesáti zásazích denně, desítkách mrtvých a stovkách zraněných. Rakety vystřelované z povstaleckých základen ve Východní Ghútě vybuchovaly i v blízkosti Báb Túma – Brány sv. Tomáše, kudy apoštol podle tradice odešel hlásat evangelium do Indie a kde je františkánská farnost. 8. ledna zásah rakety poškodil střechu, vysklil okna zdejšího kostela Obrácení sv. Pavla a poničil topení. Zasažená byla i sousední maronitská katedrála. Protože nebylo bezpečné pohybovat se po ulici, školy na několik dní zrušily provoz, činnost omezily i některé přítomné humanitární organizace, nakrátko ustaly dokonce dodávky nejnutnější pomoci.

Svou oratoř, kam chodí až 1300 dětí a mladých lidí, často uprchlých z jiných částí Sýrie, museli z bezpečnostních důvodů na několik týdnů uzavřít také damašští salesiáni. Zrušeno bylo několik týdenních setkání nad katechismem a pravidelné společenství. Teprve 25. března – tedy na Květnou neděli – mohla být oratoř i další díla slavnostně znovuotevřeny, a to za přítomnosti mnoha mladých lidí a jejich rodin, jak referovala salesiánská agentura ANS.

Sen, který se změnil v noční můru

Podle zpráv, které KT zprostředkovala Charita ČR, probíhá v Sýrii největší současná humanitární krize na světě. Navzdory relativnímu uklidňování poměrů v Damašku a Ghútě v posledních dnech se většina lidí stále nemůže vrátit domů a začít například s obnovou svých domovů. Jak uvádějí statistiky, až 12 milionů Syřanů naléhavě potřebuje pomoc v základních životních potřebách, šest z deseti žije v extrémní chudobě a nemůže si koupit ani základní potraviny. 37 % zdravotnických zařízení v zemi nefunguje vůbec, 57 % bylo poškozeno, zdecimován byl farmaceutický průmysl, zdravotníci a lékaři odešli nebo byli zabiti.

„Už sedm let žijí lidé v Sýrii v nejistotě, jakou si neumíme a ani nechceme představit. Země je v rozkladu. Kolabuje hospodářství, zdravotnictví i sociální systém. Základní potraviny i věci denní potřeby jsou nedostupné, chybějí léky. Lidé často přežívají v ruinách bez oken, elektřiny, vody a topení. Děti mnohdy nemají ani boty, nemohou si umýt ruce mýdlem, jen některé chodí do školy,“ tlumočí Charita ČR zprávy svých místních partnerů – sester Dobrého Pastýře (GSS). Z české celonárodní sbírky zajistí prostřednictvím díla, které sestry provozují v hlavním městě Damašku, alespoň dvěma tisícům vytipovaných domácností poukázky na základní potraviny a potřeby každodenního života.

„V těchto dnech jsme nuceni si připomínat smutné výročí, jež nás zavleklo do osmého roku konfliktu, který začal iluzí tzv. arabského jara v březnu 2011,“ prohlásili na webu www.proterrasancta.org františkáni z Kustodie Svaté země. „Co nám připadalo jako sen o odplatě, se brzy změnilo v noční můru džihádismu a fundamentalismu, ze které se dosud Blízkému východu nepodařilo uniknout. Chceme nahlas zopakovat: nevzdáme se. Víme, že válku mohou vyhrát jen vojáci. Ale druhá věc je budování míru a to vyžaduje každodenní vytrvalou práci. Děkujeme za všechnu pomoc – budeme v tom pokračovat,“ vzkázali všem, kdo Syřany provázejí svou štědrostí a modlitbou.

ALENA SCHEINOSTOVÁ


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay