Svatý Vladimír je výzvou dnešku
Vydání: 2015/32 Bohoslužby na dovolené, 4.8.2015, Autor: Martin T. Zikmund
Tisíc let od smrti sv. Vladimíra slavili v uplynulém týdnu jak v Moskvě, tak v Kyjevě. Toto jubileum připadlo zrovna na dobu, kdy jsou vztahy duchovních potomků sv. Vladimíra, tj. Rusů a Ukrajinců, poznamenány hořkostí, napětím a válkou. Na církevních oslavách to bylo znát.
Oslavy tisíce let od smrti sv. Vladimíra pořádané ukrajinskou pravoslavnou církví Moskevského patriarchátu v Kyjevě.Snímek ČTK
Moskevské a kyjevské slavnosti se konaly odděleně, na vlastní pěst. Zatímco Moskvu navštívily delegace z patnácti autokefálních pravoslavných církví ve světě, v Kyjevě byli přítomni zástupci čtyř z nich. Ostatně sama Ukrajina byla rozpolcena, neboť zdejší pravoslavné církve Moskevského patriarchátu a Kyjevského patriarchátu se neshodly na společných bohoslužbách. Ukrajinský prezident Petro Porošenko dal přednost účasti na slavnosti konané Kyjevským patriarchátem v chrámu sv. Vladimíra v Kyjevě, kdežto většinová pravoslavná církev hlásící se k Moskvě uspořádala připomínku jubilea v kyjevském klášterním komplexu Kyjevskopečerská lávra.
Dědictví sv. Vladimíra
Její představitel patriarcha moskevský a vší Rusi Kirill letos z politických důvodů ovšem do Kyjeva nezavítal, nýbrž se omezil na slavnostní bohoslužby v moskevské katedrále Krista Spasitele. Při nich zdůraznil, že „nejnaléhavější poselství sv. Vladimíra dnešku je zachránit současnou humanitu před modlářstvím naší doby“. Vůbec termíny jako „změna“ a „modlářství“ se hojně objevovaly v celé jeho řeči.
„Vladimír přijal křest od vyslanců církve z Konstantinopole v Korsuni, dnešním Sevastopolu. Nebylo by možné učinit takový hluboký obrat – nejen v jeho duši, ale i s ohledem na jeho národ, kdyby to byla pouhá lehkovážnost. Jeho vztah k druhým, k vlastnímu národu se změnil. A také lidi kolem něj se začali měnit.“ Podle Kirilla to byl snad jediný případ v ruských dějinách, kdy lidé spontánně přijali tak dalekosáhlou změnu, kterou učinil jejich vládce. Vladimírovo duchovní dědictví je podle patriarchy dnes aktuálnější než kdykoli dřív. Vždyť „současné lidstvo vytváří modly ještě hroznější než takové, jako byl kyjevský Perun. Každý vidí, jak je svět pohlcen zločinem, válkou, jako by lidský život neznamenal v tomto osvíceném věku vůbec nic,“ uvedl vyčítavě Kirill, který byl vzápětí přijat – spolu s hosty z pravoslavných církví z jiných zemí – ruským prezidentem Vladimirem Putinem na slavnostní recepci v Kremlu.
Moskva se zároveň připravuje na vztyčení pomníku sv. Vladimíra, 25metrové gigantické sochy tohoto světce a panovníka. Realizace se plánuje na listopad tohoto roku.
Sekce: Články, Zahraniční, Zpravodajství