Stará Boleslav - kolébka českých poutí

Vydání: 2005/40 Křesťanská nakladatelství na Slovensku, 27.9.2005, Autor: Jiří Macháně

Ve středu 28. září oslavují katoličtí křesťané v České republice svátek „dědice české země“, sv. Václava. Centrem oslav bylo v minulosti vždy místo, kde tento světec položil svůj život - Stará Boleslav. Poutní tradice se do těchto míst pomalu vrací. O odkazu a významu tohoto světce i samotné slavnosti jsme hovořili s tiskovým mluvčím ČBK Martinem Horálkem.

 

Jak může oslovit svatý Václav dnešní Čechy, i ty, kteří nežijí v církvi?

Především jako symbol české státnosti, čímž nemyslím primitivně laděný nacionalismus. Jsme malý národ a v naší povaze není mít za národní hrdiny vojevůdce, kteří si silou podmanili půlku Evropy. Spíš chytré panovníky, kteří dokázali s okolními mocnými sousedy vycházet tak, aby se jejich vlastnímu lidu žilo co nejlépe. V tomhle jsou si podobní svatý Václav s Karlem IV. Oba to byli pořádní chlapi, kteří si dokázali zjednat pořádek. Zároveň byli ale natolik vzdělaní, že si spočítali, že chytrá diplomacie - a třeba i vliv a přízeň církve - je často účinnější zbraní než meč. A že na tohle Češi "slyší", se ukázalo v našich dějinách mnohokrát. Vždycky, když o něco opravdu jde, sejdeme se na Václavském náměstí pod jeho sochou. A kdybychom se při vzniku samostatného státu tak zoufale nesnažili zapomenout na všechno katolické, asi by byl naší přirozenou hymnou Svatováclavský chorál.

Co z toho, co poutníci při Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi zažívají, se už podle vás stalo tradicí?

Vždy v předvečer státního svátku se lidé scházejí v bazilice svatého Václava. Bývá zde koncert doprovázený četbou poezie a duchovním slovem. Celý večer je zakončen na místě světcovy smrti v kryptě svatých Kosmy a Damiána. Skvělá příležitost pro všechny, kteří se chtějí setkat se svatým Václavem v tichu a intimnějším způsobem. V den svátku pak proudí do Staré Boleslavi spíš ti, kteří mají rádi klasické pouti se vší tou parádou.

Ještě tak před třemi lety bylo těžiště oslav svátku svatého Václava u jeho hrobu v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Proč se oslavy přesunuly z Prahy do Boleslavi? Jak hodnotíte s odstupem tří let tento krok? Je o pouť mezi věřícími zájem?

Tradice poutí ve Staré Boleslavi byla přerušena uměle komunisty. Už proto je dobře, že se nyní snažíme o její obnovu. To má přece vždycky smysl - vracet národu jeho kořeny, to, z čeho vyrostl. Poutní tradici ve Staré Boleslavi vidím jako jeden takový kořínek. Může se zdát třeba jen docela malý, ale nakonec právě třeba on rozhodně o tom, že ve vichřici nepadne celý strom. Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay