Růženec na hranicích
Vydání: 2017/41 Do biskupské služby vstupují s lilií i mečem, 10.10.2017, Autor: Václav Štaud
Více než milion Poláků zamířilo na státní hranice s růženci v rukou, aby prosili za pokoj a dobro pro svou zemi, Evropu a celý svět.
Polští věřící během modlitby růžence na hranicích země 7. října ve Sklářské Porebě. Snímek ČTK
Stalo se tak v den Panny Marie Růžencové s podporou biskupů všech 22 hraničních diecézí.
Řetězec růžencové modlitby se uskutečnil na čtyřech tisících míst polských hranic, které měří 3 511 km. Například z Kladského sedla pod Králickým Sněžníkem se průvod věřících s růženci v rukou vinul hraniční stezkou mezi červenobílými patníky více než dvě hodiny. Také v tomto horském prostředí navzdory chladnému a mlhavému počasí překročila účast očekávání organizátorů. „Mám radost, že nás přišlo tolik, že Polsko opět ukázalo věrnost Matce Boží. Dokud nepustíme z rukou růženec, nemusíme se bát budoucnosti,“ řekl KT kardiolog Janusz Kozioł, který s manželkou, rovněž lékařkou, přijel do pohraničního Boleslavova z Vratislavi. Místní kněz však vítal hosty i z Katovic, Poznaně, Lodže a dalších polských vojvodství.
V přímluvách jsme slyšeli i prosby za všechny, kdo prchají před válkou a jiným nebezpečím. Nenávist k islámu, jiným náboženstvím nebo politickým směrům naopak nebyla zmíněna ani jediným slovem. „Přesto byla tato mírumilovná mariánská pouť už dlouho dopředu zneužívána k hanobení a zesměšňování církve,“ konstatuje P. Jacek Kruczek, farář v Přibyslavicích, který z Polska zprostředkoval aktuální informace. Například o tom, že k akci se připojily také stovky námořníků na Baltu, personál polských letišť, ba i vojáci na misi v Afghánistánu.
VÁCLAV ŠTAUD
Sdílet článek na:
Sekce: Zpravodajství, Články