První papežská cesta do Iráku

Vydání: 2021/10 První papežská cesta do Iráku, 2.3.2021

František se vydává jako první papež do Iráku na čtyřdenní „pouť míru a bratrství“ – jak ji nazval chaldejský bagdádský patriarcha, kardinál Louis Raphael Sako.


Přípravy před návštěvou papeže (5. – 8. března) vrcholí. Místní zdobí okolí katedrály sv. Josefa v Bagdádu, kde má František sloužit svou první mši svatou v chaldejském obřadu. Snímek ČTK


První papež vstoupí na půdu starověké Mezopotámie, země biblických míst, řek Eufrat a Tigris a postav od praotce Abraháma, proroka Ezechiela či Jonáše. Motto apoštolské cesty zní: „Všichni jste bratři“ (srv. Mt 23,8) a jejím logem je holubice s ratolestí. Cesta do Iráku byla papežovým přáním. Usiloval o ni už Jan Pavel II. v roce 1999, jenže z ní sešlo.

Irák byl za posledních 40 let vystaven velkým útrapám: válkám Saddáma Husajna, mezinárodnímu embargu, americké invazi v roce 2003, sektářství, korupci, teroru tzv. Islámského státu a milic různých náboženských skupin. Za tu dobu tuto křižovatku kultur a náboženství opustil milion křesťanů, nyní jich tu žije na půl milionu z 34 milionů převážně muslimských obyvatel. „Papežovo poselství pokoje a bratrství je mimořádně důležité. Přichází říci, že náboženství nerozděluje, ale naopak může spojovat, pomáhat k nacházení společného jazyka v Bohu a ve víře,“ vysvětluje pro Terra Santa News patriarcha Sako.

Odlet z Říma se plánuje na pátek 5. března. Na bagdádském letišti přijme delegaci premiér Mustafa Kázimí, který papeže doprovodí do prezidentského paláce. Po setkání s prezidentem Barhamem Sálihem promluví papež před zástupci státu a před veřejností. V závěru dne se setká s biskupy, kněžími, řeholníky a katechety. V sobotu se má sejít s nejvyšší autoritou iráckých šíitů, ajatolláhem Alím as-Sistáním. Poté by měl odletět do Násiríje poblíž summerského Uru, údajného rodiště praotce Abraháma, na mezináboženské setkání. Sobotní program pak uzavře mše svatá v bagdádské chaldejské katedrále sv. Josefa. Půjde o další historický moment: František odslouží liturgii v chaldejském ritu. „Bude to poprvé, kdy papež František bude celebrovat ve východním obřadu, čímž obejme celou církev. Není papežem jen věřících latinského obřadu, ale všech katolíků,“ uvádí kardinál Sako.

V neděli se František vydá do autonomního Kurdistánu, kde jej v Erbílu přivítají političtí a náboženští představitelé. Poté odletí do Mosulu zničeného samozvaným IS. Zde se pomodlí na Kostelním náměstí za oběti války. Další zastávkou bude kolébka iráckého křesťanství Karakoš poblíž starověkého Ninive, odkud islamisté v roce 2014 vyhnali na 100 tisíc křesťanů. Svatý otec se tu s křesťany pomodlí Anděl Páně. Nedělní liturgii oslaví na erbílském stadionu. Odlétat z Iráku má v pondělí 8. března.

Patriarcha Sako připomíná, že návštěva má velkou symboliku: „Nesmírně jsme ji potřebovali po těch temných letech. Vysílá znamení naděje nejen pro naši zemi, nejen pro křesťanskou komunitu, ale pro celý Blízký východ.“

KATEŘINA KOUBOVÁ a ALENA SCHEINOSTOVÁ
 

 




 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay